Indonezja: zgwałcona nastolatka skazana za aborcję – Amnesty International

Indonezja: zgwałcona nastolatka skazana za aborcję

<br /> 15-latka zgwałcona przez brata została skazana na 6 miesięcy więzienia za przerwanie ciąży.<br />

19 lipca w indonezyjskiej prowincji Jambi policja aresztowała 15-latkę i jej brata. 18-latek przyznał się do zastraszenia i zgwałcenia siostry. Lokalny sąd skazał go na dwa lata więzienia. Ten sam sąd skazał zgwałconą dziewczynę na 6 miesięcy oraz aresztował matkę rodzeństwa,  podejrzewaną o pomoc w przerwaniu ciąży.

Amnesty International i Institute for Criminal Justice Reform (ICJR) wezwały władze Indonezji do natychmiastowego i bezwarunkowego wypuszczenia na wolność dziewczyny. Odmowa aborcji, kiedy ciąża jest wynikiem gwałtu, stanowi formę tortur lub okrutnego, nieludzkiego i poniżającego traktowania. Organizacje wzywają też władze do dekryminalizacji aborcji, aby żadna kobieta nie była ścigana za poddanie się zabiegowi.

Aborcja jest co do zasady zakazana w Indonezji oprócz dwóch wyjątkowych sytuacji: „sytuacji nagłego zagrożenia życia matki lub dziecka” lub „ciąży będącej wynikiem gwałtu, która może spowodować traumę”. Jednak przeprowadzenie aborcji jest możliwe tylko do 6 tygodnia ciąży i tylko w szpitalu, który ma zezwolenie od państwa na przeprowadzanie zabiegów.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj dostępu do aborcji w Polsce!

17944