Inwazja Rosji na Ukrainę to atak na prawa człowieka i życie milionów ludzi – Amnesty International

Inwazja Rosji na Ukrainę to atak na prawa człowieka i życie milionów ludzi

Amnesty International wzywa do bezwzględnego przestrzegania międzynarodowego prawa praw człowieka i prawa humanitarnego w związku z wielostronnym atakiem Rosji na Ukrainę, który rozpoczął się nad ranem 24 lutego.

“Nasze najgorsze obawy się ziściły. Rosyjska inwazja na Ukrainę prawdopodobnie doprowadzi do najbardziej przerażających konsekwencji dla życia i praw człowieka milionów ludzi”,

powiedziała Anna Błaszczak-Banasiak, Dyrektorka Amnesty International w Polsce.

“Kiedy i rakiety spadają na ukraińskie bazy wojskowe, a także napływają pierwsze doniesienia o użyciu masowej broni przez armię rosyjską, Amnesty International ponawia swój apel o ścisłe przestrzeganie międzynarodowego prawa humanitarnego i międzynarodowego prawa praw człowieka. Życie ludności cywilnej, domy i infrastruktura muszą być chronione; masowe ataki i użycie zakazanej broni, takiej jak amunicja kasetowa, nie mogą mieć miejsca. Ponawiamy również nasz apel o natychmiastowe umożliwienie i ułatwienie dostępu organizacjom humanitarnym w celu niesienia pomocy ludności cywilnej dotkniętej działaniami wojennymi”.

Kiedy bomby i rakiety spadają na ukraińskie bazy wojskowe i napływają pierwsze doniesienia o masowym użyciu broni przez armię rosyjską, Amnesty International ponawia swój apel o ścisłe przestrzeganie międzynarodowego prawa humanitarnego i międzynarodowego prawa praw człowieka.

Anna Błaszczak – Banasiak

“Amnesty International będzie uważnie monitorować sytuację, aby ujawniać wszelkie przypadki łamania prawa międzynarodowego”.

Inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się wczesnym rankiem 24 lutego. Armia rosyjska poddała ukraińskie bazy wojskowe i lotnicze ciężkiemu ostrzałowi, z użyciem artylerii rakietowej i ataków rakietowych. Tymczasem kolumny czołgów wjechały na terytorium Ukrainy na całej długości granicy.

Tło

Wczesnym rankiem 24 lutego Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. Pojawiły się doniesienia o wojskach przekraczających granicę na północy i południu, o eksplozjach w wielu miastach, w tym w stolicy kraju, Kijowie. Przynajmniej raz, w Charkowie, na nagraniu wideo widać, jak ogon rakiety wystrzelonej z ciężkiej wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej Smerch wystaje z chodnika. Celowe ataki na ludność cywilną i mienie cywilne oraz masowe ataki, które zabijają lub ranią ludność cywilną, stanowią zbrodnie wojenne.

Amnesty International już wcześniej ostrzegała o druzgocących dla przestrzegania praw człowieka zagrożeniach związanych z eskalacją działań zbrojnych między Rosją a Ukrainą, w tym o zagrożeniach dla życia, środków do życia i infrastruktury ludności cywilnej, a także o potencjalnych dotkliwych niedoborach żywności i masowych wysiedleniach. Organizacja udokumentowała miażdżące dla praw człowieka żniwo działań zbrojnych na wschodzie Ukrainy w latach 2014-2015, w którym popełniono zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości.


Zdjęcie w nagłówku: Strażacy gaszą ogień budynku zbombardowanego we wschodniej Ukrainie w miejscowości Czuhujiw, 24 lutego 2022, po tym jak rosyjskie wojska dokonały ataku na Ukrainę. ©ARIS MESSINIS/AFP/Getty Images
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymaj bezprawne przesiedlenia ukraińskiej ludności cywilnej

Powiązane tematy

Powiązany temat

Ukraina: przerwy w dostawie prądu destrukcyjnie wpływają na życie ludności cywilnej tuż przed Bożym Narodzeniem

Powiązany temat

Зміни до Закону про допомогу ускладнять ситуацію біженців з України

Powiązany temat

Nowelizacja ustawy pomocowej utrudni sytuację uchodźców_czyń z Ukrainy

142879