Irak: cywile na linii ognia – Amnesty International

Irak: cywile na linii ognia

Najnowszy raport Amnesty International dokumentuje porwania i zabójstwa dokonywane przez Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie (ISIS) po zajęciu Mosulu, drugiego co do wielkości miasta w Iraku.<br /> <br />

Raport Północny Irak: cywile na linii ognia zawiera przerażające świadectwa cywilów, którzy uciekają z terenów zajętych przez islamskie ugrupowanie po tym, jak ich bliscy zostali porwani i zamordowani przez bojowników. Jednocześnie ryzykują życie w związku z nasilającymi się atakami z powietrza prowadzonymi przez iracką armię.
– Cywile w Iraku ponownie wpadają w pułapkę spirali przemocy podsycanej poprzez obie strony konfliktu. Setki tysięcy osób opuściło swoje domy ze strachu przed porwaniami i zabójstwami dokonywanymi przez Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie oraz przed rządowymi atakami bombowymi. Obie strony konfliktu całkowicie lekceważą międzynarodowe prawo humanitarne – powiedziała Donatella Rovera, badaczka Amnesty International ds. konfliktów zbrojnych, która właśnie wróciła z północnego Iraku.
Porwania dokonywane przez ISIS miały miejsce praktycznie w każdej miejscowości i wiosce zajętej przez ugrupowanie. Wiele porwanych jest wciąż uznawanych za zaginionych, innych znaleziono martwych. Amnesty International rozmawiała z bliskimi 18-letniego mężczyzny z Gogjali, na wschód od Mosulu, który został porwany wraz z 44-letnim wujem 20 czerwca na jednym z posterunków kontrolnych ISIS, a następnie zamordowany. Matka chłopaka znalazła jego ciało po dwóch dniach i pokazała Amnesty International zdjęcia zwłok ukazujące zmasakrowaną głowę i związane z tyłu ręce. Inne z ciał widocznych na zdjęciach były częściowo spalone lub miały podcięte gardło. Rodzina chłopaka, należąca do społeczności szyickiego szabak, natychmiast opuściła Gogjali.
– Takie potworne ataki na cywilów to jasny sygnał wysyłany przez ISIS do społeczności innych niż sunnickie, że na ich terenie nikt nie może czuć się bezpiecznie – dodała Donatella Rovera.
Amnesty International udokumentowała serię ataków, w których cywile byli zabijani po zatrzymaniu przez ISIS.
– Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie wciąż zajmuje wioski w północnym Iraku i terroryzuje cywilów, po tym jak iracka armia opuściła te tereny miesiąc temu. Ugrupowanie sieje także terror wśród innych niż sunnickie części społeczeństwa w całym Iraku, powodując masowe przesiedlenia ludzi – opisuje badaczka Amnesty International.
Jednak nie tylko ISIS popełnia zbrodnie wojenne w Iraku. Amnesty International zebrała dowody na pozasądowe zabójstwa ponad 100 sunnickich więźniów dokonane z zimną krwią przez siły rządowe oraz przez bojówki szyickie podczas wycofywania się z Mosulu, Tall Afar i Bakuby. Ponadto ataki powietrzne sił rządowych na terenach zajmowanych przez ISIS zabiły i raniły dziesiątki cywilów, a innych zmusiły do ucieczki. W ostatnich tygodniach liczba tych ataków zwiększyła się, potęgując zagrożenie ludności cywilnej.
– Obie strony, wraz z narastaniem spirali przemocy, popełniają zbrodnie wojenne i poważne naruszenia praw człowieka i powinny natychmiast przerwać zabójstwa porwanych oraz ostrzały z powietrza i naloty bombowe w dzielnicach mieszkalnych – zaapelowała Donatella Rovera.
Konflikt w północnym Iraku doprowadził do przesiedlenia tysięcy cywilów, z których większość uciekła do irackiego Kurdystanu, czyli regionu zarządzanego przez Rząd Regionalny Kurdystanu. W ostatnim czasie rząd regionalny zamknął granice regionu dla osób, które nie są Kurdami. Amnesty International wzywa do umożliwienia uciekającym szukania schronienia w regionie.
Tysiące osób szukają schronienia, Irak, 2014. Fot. Amnesty International

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj równych szans dla wszystkich uczniów i uczennic w Polsce!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Зміни до Закону про допомогу ускладнять ситуацію біженців з України

Powiązany temat

Nowelizacja ustawy pomocowej utrudni sytuację uchodźców_czyń z Ukrainy

Powiązany temat

Maroko/Hiszpania: Przeciągające się i niedostateczne postępowania po śmiertelnych wydarzeniach na granicy w Melilli pachną tzw. tuszowaniem sprawy – nowy raport Amnesty International

1374