Irak: Dzieci nie mogą płacić za konflikt – Amnesty International

Irak: Dzieci nie mogą płacić za konflikt


„Niedyskryminujące ataki mają niszczycielskie skutki i ujawniają całkowite lekceważenie dla najbardziej fundamentalnego prawa człowieka – prawa do życia. Stało się to tragicznie jasne dla rodziców dzieci, które zginęły lub zostały ranne w wyniku eksplozji, podczas gdy jechały do szkoły” – oświadczyła Amnesty.


 


Kilka bomb eksplodowało w środę na trzech posterunkach policji oraz w akademii policyjnej w regionie Zubair podczas porannych godzin szczytu. 2 szkolne autobusy przejeżdżały w pobliżu, kiedy bomby zostały zdetonowane w centrum Basry.


 


„Odpowiedzialni za to powinni być postawieni przed wymiarem sprawiedliwości zgodnie z prawem międzynarodowym, atmosfera bezkarności musi być zakończona,  inaczej spirala przemocy nigdy się nie zatrzyma” – oświadczyła AI.


 


Amnesty International jest nadal głęboko zaniepokojona wzrastającymi przypadkami ofiar wśród cywilów w Iraku. Brak ochrony ogranicza codzienne życie mężczyzn, kobiet i dzieci oraz ich prawo do korzystania z podstawowych praw człowieka. 22 więźniów zmarło we wtorek podczas ostrzału moździerzowego na więzieniu Aeu Ghraib w zachodnim Bagdadzie. Ponad 600 osób, w tym wiele kobiet i dzieci, zostało do tej pory zabitych w Falludży, która pozostaje w stanie oblężenia. AI obawia się, ze tamtejsza ludność cywilna może znowu znaleźć się w centrum walk, chyba że zostaną podjęte niezbędne środki ostrożności w celu ich ochrony.


Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
4860