Irak: Konieczność ochrony ludności cywilnej po zajęciu Mosulu przez rebeliantów – Amnesty International

Irak: Konieczność ochrony ludności cywilnej po zajęciu Mosulu przez rebeliantów

Amnesty International opowiada się za bezwzględnym objęciem ochroną cywilów uwięzionych w strefie walk irackiego Mosulu i umożliwieniem im bezpiecznego opuszczenia terenu konfliktu, zwłaszcza po tym jak ok. 500 tys. osób zostało zmuszonych do porzucenia swoich domów na tym obszarze.<br /> <br />

– Przejęcie Mosulu przez uzbrojonych opozycjonistów jest głęboko niepokojące. Pociąga za sobą poważne konsekwencje związane z respektowaniem praw człowieka w Iraku – argumentuje Draginja Nadaždin, Dyrektorka Amnesty International Polska.
– Obydwie strony konfliktu muszą zagwarantować ludności cywilnej wolność od groźby przemocy.
Władze Iraku ogłosiły wczoraj, że w wyniku weekendowych starć z uzbrojonymi opozycjonistami należącymi do Islamskiego Państwa w Iraku i Lewancie (ISIS) siły bezpieczeństwa straciły kontrolę nad Mosulem, drugim pod względem wielkości mieście w kraju.
Według danych udostępnionych 10 czerwca przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM) akty przemocy w ciągu ostatnich dni zmusiły około pół miliona osób do opuszczenia Mosulu i okolic.
Mosul jest drugim miastem zajętym przez uzbrojone grupy ISIS w przeciągu ostatnich sześciu miesięcy, pierwszym było Fallujah w prowincji Anbar, które po zmuszeniu irackich sił bezpieczeństwa do opuszczenia terenu zostało przejęte w styczniu.
Trwające na terenie prowincji Anbar od początku stycznia walki zmusiły według doniesień do ucieczki prawie pół miliona osób i spowodowały śmierć 5 520 cywilów.
– Konflikt w Mosulu niezaprzeczalnie spotęguje cierpienia Irakijczyków. Uzbrojone grupy ISIS i siły bezpieczeństwa Iraku nie mogą dopuścić do powtórnego użycia siły wobec ludności cywilnej, która miała miejsce w Fallujah i nie powinny blokować drogi ucieczki tym, którzy szukają schronienia – podkreśla Draginja Nadaždin.
Siły rządowe masowo ostrzeliwały Fallujah w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, nie oszczędzając szpitali i dzielnic mieszkaniowych.
ISIS usprawiedliwia serię zamachów bombowych w innych częściach Iraku jako odwet za ataki rządu.
– Regionalny Rząd Kurdystanu i kraje sąsiadujące muszą zapewnić schronienie uciekającym cywilom – argumentuje Draginja Nadaždin.
– Społeczność międzynarodowa musi zaspokoić potrzeby humanitarne przesiedlonych osób, uciekających przed przemocą.
Walki w Mosulu rozgrywają się w kilka tygodni po ogłoszeniu przez Wysoką Komisję Wyborczą wyników wyborów parlamentarnych w kwietniu i pokrywają się w czasie z trwającymi negocjacjami mającymi na celu wyłonienie nowego rządu.
Raporty donoszą o zajęciu przez ISIS miasta Tikrit, położonego 153 km na północ od Bagdadu.
Tł. Agata Jankowska-Stadler

Iraq CC BY The U.S. Army
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądamy natychmiastowego zakończenia ataków na ludność cywilną Ukrainy!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Ukraina: przerwy w dostawie prądu destrukcyjnie wpływają na życie ludności cywilnej tuż przed Bożym Narodzeniem

Powiązany temat

Зміни до Закону про допомогу ускладнять ситуацію біженців з України

Powiązany temat

Nowelizacja ustawy pomocowej utrudni sytuację uchodźców_czyń z Ukrainy

1399