Irak: Skończyć z porwaniami i zabójstwami – Amnesty International

Irak: Skończyć z porwaniami i zabójstwami

„Porwania, a następnie zabijanie cywilów są uznane za międzynarodową zbrodnię pogwałcającą podstawowe prawa człowieka, zbrodnię, dla której nie ma usprawiedliwienia” – powiedziała Amnesty International.


 


            Dwaj Amerykanie, Eugene Armstrong i Jack Hensley zostali porwani 16 września, a następnie zabici kolejno w przeciągu ostatnich dwóch dni, prawdopodobnie przez grupę Tawhid i Jihad. Grupa  ta grozi również zabiciem w ciągu 24 godzin Brytyjczyka, Kennetha Bigley’a porwanego wraz z Amerykanami. Ma on być przetrzymywany do momentu uwolnienia z amerykańskich więzień w Iraku wszystkich kobiet. Przynajmniej 16 innych zakładników jest wciąż przetrzymywanych przez różne uzbrojone grupy na terenie Iraku, w tym dwie Włoszki, pracowniczki organizacji pomocowych.


 


            W ciągu ostatnich sześciu miesięcy, dziesiątki cudzoziemców różnej narodowości, głównie cywilów łącznie z pracownikami organizacji pomocowych, dziennikarzami, kierowcami ciężarówek i prywatnymi przedsiębiorcami, zostało uprowadzonych; są oni przetrzymywani jako zakładnicy przez różne grupy zbrojne na terenie Iraku, w celu wywarcia presji na rządach i pracodawcach.


 


„Amnesty International potępia użycie cywilów jako karty przetargowej w Iraku oraz nalega, aby w swoich działaniach uzbrojone grupy respektowały choć minimalne standardy międzynarodowego prawa humanitarnego, sprawiedliwość i człowieczeństwo.”


 


Organizacja namawia także wielonarodowe wojska i Tymczasowy Rząd w Iraku do zachowania bezpieczeństwa, prawa i porządku poprzez stosowanie się do międzynarodowych praw człowieka i humanitarnych norm prawa, by pociągnąć do odpowiedzialności wszystkich sprawców.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
4668