Irak: to także nasza sprawa! – Amnesty International

Irak: to także nasza sprawa!

Od paru dni docierają do nas kolejne złe wiadomości z Iraku. Być może, w natłoku innych spraw i w wyniku podobieństwa do wszystkich innych złych wiadomości, umknęły one naszej uwadze. Ale gdy za jakiś czas usłyszymy o kolejnych tonących łodziach z uchodźcami na Morzu Śródziemnym, nie udawajmy, że to nie nasza sprawa.<br /> <br /> Pisze: Weronika Rokicka, Koordynatorka Kampanii Amnesty International Polska;

 

185694_Syrian_refugees_in_Iraqi_Kurdistan_Nov_to_Dec_2013 Amnesty International
Syrian refugees in Iraqi Kurdistan, Nov to Dec 2013, Amnesty International

Pół miliona ludzi musiało uciekać z oblężonego Mosulu, podało ONZ. Amnesty International wezwała obie strony konfliktu o umożliwienie cywilom bezpiecznego opuszczenia terenu i o międzynarodową pomoc humanitarną. Chcielibyśmy nie porównywać Iraku do Syrii, ale ciężko jest tego uniknąć. Obrazy zrujnowanych syryjskich miast znamy bardzo dobrze. Świeżo w pamięci mamy doniesienia o ludziach umierających z głodu w oblężonych dzielnicach.

Kilka dni przed Międzynarodowym Dniem Uchodźcy do rzeszy tych, którzy musieli uciekać ze swych domów przed prześladowaniami i wojną, dołączają kolejne tysiące. Za jakiś czas część z nich stanie pewnie u wrót twierdzy Europa i będzie musiała zmierzyć się z jej wysokimi murami. Zostanie zawrócona na Morzu Egejskim w Grecji albo w górach bułgarsko-tureckiego pogranicza. Część wybierze dłuższą, niebezpieczną drogę do Libii, by dotrzeć łodziami do Włoch czy na Maltę. „Szczęśliwcy”, którym się uda, skończą jako przestępcy w ośrodkach detencyjnych. Ale to przecież tak daleko od Polski.

Gdy w zeszłym tygodniu agencje prasowe podały, że rebelianci Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu zajęli kolejne tereny i zbliżają się do Bagdadu, pierwsze pytanie, które przyszło mi na myśl, to czy jest to ten Irak, który dekadę temu Polska pojechała „wyzwalać” i budować tam demokrację? I nie chodzi tu o to, by politycznie oceniać, czy warto było obalać Saddama Husajna. Ale zastanowić się, czy aby tonące na Morzu Śródziemnym łodzie z uchodźcami, to nie jest też nasza sprawa.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Nie dla poniżającej masowej detencji w polskich ośrodkach dla cudzoziemców!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

Powiązany temat

List Komitetu Obrony Sprawiedliwości do Marszałka Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym 

5421