Irak: Zamach na siedzibę ONZ w Bagdadzie to zamach na sprawiedliwość i prawa człowieka – Amnesty International

Irak: Zamach na siedzibę ONZ w Bagdadzie to zamach na sprawiedliwość i prawa człowieka

-Mord, którego ofiarą padł Sergio Vieira de Mello dowodzi, że w świecie, w którym bezpieczeństwo państwowe stawiane jest ponad bezpieczeństwem jednostki ci, którzy służą ludzkości i bronią praw człowieka są łatwym celem ataków.

Zaatakowane zostały prawa człowieka, społeczność międzynarodowa i wszyscy ci, którzy w Iraku starają się wprowadzać pokój i sprawiedliwość- powiedziała Irene Khan.

-Będziemy mogli zapobiegać podobnie ohydnym zbrodniom tylko, jeśli prawa człowieka staną się podstawą naszych działań i światowego bezpieczeństwa- stwierdziła.

-Najbliższe kilka dni w Iraku będzie miało kolosalne znaczenie. Możemy zapewnić prawdziwe bezpieczeństwo niezbędne aby wyrwać się z tej otchłani albo też możemy nadal posługiwać się środkami, które stanowią pożywkę dla niezadowolenia i niepokoju, leżących u źródeł tej przemocy. Czy trzeba jeszcze innych dowodów, by zrozumieć, że podważanie zasad, na których oparte są prawa człowieka, prowadzi jedynie do wzrostu zagrożenia i do śmierci-

Sergio Vieira de Mello zginął, jednakże jego przesłanie i idee, którymi się kierował, żyją nadal- powiedziała Irene Khan. Stwierdziła, że żal jedynie umocnił w Amnesty International determinację i wolę działania.

Irene Khan ostrzegła, że zamordowanie Sergio Vieira de Mello stawia pod znakiem zapytania podstawowe prawa człowieka w Iraku. -Irak musi się stać żyzną glebą, na której wzrastać będą prawa człowieka nie można pozwolić, żeby stał się ziemią jałową.-

Oddając honor Sergio Vieira de Mello, swojemu długoletniemu przyjacielowi, Irene Khan powiedziała o nim: -Był człowiekiem czynu, człowiekiem silnych przekonań, emanowała z niego pozytywna energia i pasja życia.-

Irene Khan wezwała do aresztowania sprawców zamachu i postawienia ich przed obliczem sprawiedliwości, dodając jednak: -Śmierć Sergio Vieira de Mello nie może stać się pretekstem do polowania na czarownice i nie może doprowadzić do pogwałceń praw człowieka-.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
4989