Iran: Chamenei legitymizuje brutalność policji. – Amnesty International

Iran: Chamenei legitymizuje brutalność policji.

-Jesteśmy bardzo zaniepokojeni stanowiskiem ajatollaha Chamenei, które wydaje się dawać siłom bezpieczeństwa zielone światło do brutalnego traktowania protestujących, którzy mają przecież prawo do demonstracji oraz wyrażania własnych poglądów,- powiedziała Draginja Nadażdin, dyrektorka Amnesty International w Polsce. -Obawiamy się, że jeśli w ciągu najbliższych dni kolejni ludzie wyjdą protestować na ulice, mogą doświadczyć aresztowań i nadmiernego użycia siły, tak jak to miało miejsce w ostatnich dniach. Szczególnie, że demonstracja zaplanowana w Teheranie na 20 czerwca, została zakazana.-

W czasie transmisji telewizyjnej piątkowych modłów w Teheranie, ajatollah Chamenei zaapelował o zaprzestanie demonstracji przeciwko wynikom wyborów. Jednak zamiast upomnieć siły bezpieczeństwa, w tym paramilitarne bojówki Basidżi, aby działały powściągliwie i zgodnie z prawem, powiedział, że jeśli ludzie nadal będą protestować na ulicach, będą musieli ponieść tego konsekwencje.

-Działanie głowy państwa, która brzemię zapewnienia bezpieczeństwa składa na barki pokojowych demonstrantów, a nie na siły bezpieczeństwa, jest rażącym naruszeniem obowiązków i przyzwoleniem na nadużycia,- powiedziała Draginja Nadażdin.

Iran jest stroną Międzynarodowej Konwencji Praw Obywatelskich i Politycznych wedle której pokojowe zgromadzenia są dozwolone. Służby egzekwujące prawo powinny używać siły tylko w ściśle uzasadnionych przypadkach, w ściśle określonym zakresie. Nie mogą użyć broni palnej, chyba że jest to absolutnie niezbędne to ochrony życia. Służby egzekwujące prawo muszą działać z umiarem, minimalizować szkody czy ciężkie obrażenia oraz w pełni respektować i chronić życie ludzkie.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3042