Iran: kolejne aresztowania demonstrantów – Amnesty International

Iran: kolejne aresztowania demonstrantów

MDE 13/030/2007
Aresztowania nauczycieli
Według doniesień, kilkudziesięciu nauczycieli przetrzymywanych jest w areszcie od czasu pokojowej manifestacji, która odbyła się 14 marca przed budynkiem irańskiego parlamentu (Majles). Najprawdopodobniej zatrzymano dziesiątki, jeśli nie setki manifestantów. Wielu natychmiast uwolniono, lecz kilku z nich wciąż przebywa w areszcie, łącznie z Alim Akbarem Baghanim, Sekretarzem Generalnym Związku Nauczycielskiego, Mahmoudem Beheshtim Langaroudim, rzecznikiem Związku oraz Alirezą Hashemim, Sekretarzem Generalnym Organizacji Nauczycielskiej. Amnesty International otrzymało listę z nazwiskami osiemnastu innych osób aresztowanych 14 marca; wciąż nie wiadomo, czy są przetrzymywani przez policję. Raporty wskazują na możliwość postawienia niektórych z zatrzymanych przed Sądem Rewolucyjnym 19 marca.
Na 6 marca 2007 roku nauczyciele zapowiedzieli strajk ogólnokrajowy zorganizowany w celu poparcia poprawki do ustawy przyznającej tej grupie zawodowej podwyżki pensji, a w kolejnych dniach zorganizowali zakrojone na szeroką skalą demonstracje. 8 marca AliAkbar Baghani, Mahmoud Beheshti Langaroudi, Alireza Hashemi oraz 17 innych osób zostało aresztowanych w środku nocy w Teheranie. 13 marca trzech nauczycieli-działaczy aresztowano w Kermanshah w zachodnim Iranie.
13 marca w obecności służ specjalnych oraz wywiadowczych odbyło się spotkanie pomiędzy przedstawicielami nauczycieli a parlamentarzystami, które nie przyniosło spodziewanej ugody. Nauczyciele zapowiedzieli, iż nie zakończą demonstracji przed budynkiem parlamentu.
Aresztowania w Kurdystanie w Międzynarodowy Dzień Kobiet
Co najmniej 8 osób zostało aresztowanych podczas pokojowej demonstracji zorganizowanej 8 marca w Sanandadż w celu uczczenia Międzynarodowego Dnia Kobiet. Najprawdopodobniej większość z aresztowanych została natychmiast uwolniona, ale istnieje przypuszczenie, iż jeden z nich, Aso Saleh, dziennikarz tygodnika Didgah, jest wciąż więziony. W 2006 roku został on skazany na 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata za napisanie artykułu opublikowanego w gazecie studenckiej, a dotyczącego nieporozumień wśród członków rady miejskiej Sanandadż. Raporty donoszą, iż dziennikarz rozpoczął strajk głodowy w związku ze swoim ostatnim zatrzymaniem noszącym znamiona niezgodnego z prawem. Tego samego dnia podczas innej demonstracji w Saqqez aresztowano kilka osób, ale wszystkie wkrótce uwolniono.

Dwie działaczki na rzecz praw kobiet nadal w areszcie
W sekcji 209 więzienia Evin wciąż przebywają Shadi Sadr i Mahboubeh Abbasgholizadeh. Kobiety zostały aresztowane podczas pokojowej demonstracji 4 marca zorganizowanej, w celu wyrażenia protestu przeciwko nękaniu pięciu innych działaczek, w związku z wcześniejszą pokojową manifestacją w czerwcu 2006 roku. Shadi Sadr jest obrońcą jednej z aktywistek w procesie rozpoczętym 4 marca. 15 marca obu kobietom zezwolono na telefoniczny kontakt z rodziną  i poinformowano o kaucji w wysokości 200 milionów riali (ponad 215.000 dolarów).
15 marca urzędnicy Sądu Rewolucyjnego zamknęli i przeszukali Raahi Legal Centre założone przez Shadi Sadr oraz Non-governmental Orgaizations Training Centre założone przez Mahboubeh Abbasgholizadeh. Inna organizacja pozarządowa, Koneshgaran-e Davtalab (Działacze-Ochotnicy) została zamknięta tego samego dnia.
Tłumaczenie: Dagmara Łata

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3947