Iran: Pomóż Kampanii na rzecz Równości – Amnesty International

Iran: Pomóż Kampanii na rzecz Równości

Władze co najmniej 12 razy zablokowały dostęp do strony internetowej Kampanii z terytorium kraju. Ze względu na częste odmowy wydania pozwoleń na organizowanie publicznych spotkań, warsztaty prowadzone są zazwyczaj w domach sympatyków Kampanii, za co niektórzy z nich byli wzywani przez funkcjonariuszy bezpieczeństwa na przesłuchania.
Aktywistkom Kampanii na rzecz Równości uniemożliwiano także wyjazd z kraju. W marcu 2008 roku Parvin Ardalan pozbawiona została na 72 godziny paszportu, przez co nie mogła odebrać Nagrody im. Olofa Palmego za jej pracę na rzecz praw irańskich kobiet.
W ciągu ostatnich dwóch lat zostały aresztowane, postawione przed sądem i osądzone dziesiątki obrończyń praw kobiet. Większość z nich oskarżonych została o przestępstwa przeciw bezpieczeństwu. Władze za pomocą tak niejasnych zarzutów starają się ograniczyć ich prawo do wolności wypowiedzi i stowarzyszeń. Członkini Kampanii Ronak Safarzadeh jest obecnie więziona za swoje przekonania i działalność. Trwa jej proces, w którym oskarżona jest między innymi o -wrogość wobec Boga-, za co może grozić nawet kara śmierci.
Irańskie prawo dyskryminuje kobiety pod wieloma względami. Nie mogą one pełnić ważnych funkcji w państwie. Przykładowo nie są dopuszczane na stanowisko sędziego, nie mogą startować w wyborach prezydenckich. Za przestępstwa, których ofiarą była kobieta, kary są mniejsze niż za podobne czyny, których ofiarą padł mężczyzna. Zeznania składane przez kobiety są warte o połowę mniej niż te, które zostały złożone przez mężczyznę. Poligamia jest dopuszczalna tylko w przypadku mężczyzn, mają oni także niepodważalne prawo do rozwodu, którego nie mają kobiety.
Wyślij list do władz w języku perskim, arabskim, angielskim, francuskim lub polskim, w którym zaapelujesz o:

  • wycofanie oskarżeń przeciw działaczom i działaczkom Kampanii na rzecz Równości, jeśli związane są z ich pokojową działalnością na rzecz równych praw dla kobiet w Iranie;
  • zaprzestanie zatrzymań i prześladowań zwolenników Kampanii na rzecz Równości;
  • nowelizację irańskiego prawa, by nie dyskryminowało ono kobiet.

Prosimy o wysyłanie apeli na następujący adres:
Ayatollah Mahmoud Hashemi Shahroudi
Head of the Judiciary (Zwierzchnik sądownictwa)
Howzeh Riyasat-e Qoveh Qazaiyeh / Office of the Head of the Judiciary
Pasteur St., Vali Asr Ave,
south of Serah-e Jomhouri
Tehran 1316814737
Islamic Republic of Iran
E-mail: info@dadgostary-tehran.ir (w temacie proszę wpisać: FAO Ayatollah Shahroudi)
Nagłówek: Your Excellency (Wasza Ekscelencjo)
Przekaż również uwięzionej działaczce Kampanii na rzecz Równości Ronak Safarzadeh wyrazy wsparcia w języku kurdyjskim, perskim, angielskim lub polskim:
-We stand by your courageous efforts to bring about positive changes for Iranian women.-
-Popieramy Twoją trudną walkę o poprawę sytuacji irańskich kobiet.-
Ronak Safarzadeh
Zendan-e Zanan (=więzienie dla kobiet)
Khiaban-e Ershad
Sanandaj
Kordestan Province
Islamic Republic of Iran Strona kampanii (angielski)

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Nie oddamy konwencji antyprzemocowej!

3157