Iran: przemoc wobec demonstrantów po wyborach prezydenckich – Amnesty International

Iran: przemoc wobec demonstrantów po wyborach prezydenckich

-Ubolewamy nad faktem, że zwiastunem nowej prezydentury są zakrojone na szeroką skale nadużycia ze strony sił bezpieczeństwa. Amnesty International uznaje każdą osobę aresztowaną wyłączenie za domaganie się przejrzystości wyborów i kwestionowanie wyników wyborów za więźnia sumienia, który powinien zostać zwolniony bezwarunkowo w trybie natychmiastowym,- powiedziała Draginja Nadażdin, Dyrektorka Amnesty International Polska.

Amnesty International otrzymała raporty z Iranu świadczące o tym, że ubrane po cywilnemu siły bezpieczeństwa używały pałek do bicia i rozproszenia pokojowo nastawionych demonstrantów, raniąc wiele osób.

-Szokujące sceny przemocy będące dziełem sił bezpieczeństwa wymagają przeprowadzenia natychmiastowego dochodzenia, a osoby winne łamaniu praw cżłowieka powinny zostać postawione przed sądem,- powiedziała Draginja Nadażdin. -Nie kwestionujemy prawa i obowiązku sił bezpieczeństwa do zachowania porządku publicznego, jednakże rodziny zatrzymanych, irańska opinia publiczna i społeczność międzynarodowa powinna dowiedzieć się, jakie dokładnie są zarzuty i na jakiej podstawie aresztowani zostali powiązani z aktami przemocy.-

Co najmniej 170 osób zostało aresztownych w sobotę w starciach pomiędzy siłami bezpieczeństwa a demonstrantami do jakich doszło w pobliżu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i w innych miejscach w centrum Teheranu. Aresztowani zostali między innymi liderzy polityczni oskarżeni przez władze 
o -dyrygowanie- zamieszkami. Niektórzy z nich zostali wypuszczeni. 

-Nalegamy na to, by władze Iranu zagwarantowały, że wszyscy Irańczycy mają prawo do wyrażania swojej opinii i zrzeszania się w sposób pokojowy. Nikt nie powinien być aresztowany za kwestionowanie wyników wyborów, a władze irańskie powinny działać w przejrzysty sposób wobec stawianych przez wielu Irańczyków zarzutów o niejasności związane z wynikami wyborów,- powiedziała Draginja Nadażdin. 

Mimo, iż uniwersytety zostały zamknięte, jeden z raportów otrzymanych przez Amnesty International wskazuje na to, że około 100 policjantów, ubranych w hełmy i tarcze, ścigało około 300-400 studentów na terenie należącym do Uniwersytetu w Teheranie. Odnotowane zotały również przypadki użycia przez ochronę gazu pieprzowego i gazu łzawiącego w celu stłumienia niepokojów, głównie w akademikach 
w Teheranie i Shirazie.

W innym przypadku policjanci na motorach pobili zwolenników kandydata na prezydenta Mir Hossein Mousavi-ego, którzy protestowali na Placu Vanak przeciwko wynikom wyborów. 

Pod koniec sobotniej nocy, w niektórych częściach centralnego Teheranu, ustawiono płonące barykady wzdłóż dróg a starcia z siłami bezpieczeństwa nadal trwały.
 
Protest rozprzestrzenił się na inne miasta w tym Rasht, Mashahd, Shiraz i Ahwaz, gdzie mieszka arabska mnijeszość; w Zahed w południowowschodnim Iranie będącym centrum mniejszości Baluchi oraz Oroumiye, mieście zamieszkanym głównez przez Kurdów i ludność azerbejdżańsko-turecką.

W wyniku sobotnich zamieszek, dostęp do You Tube, Facebooka i innych portali społecznościowych oraz informacyjnych został zablokowany. Komunikacja za pomocą SMS-ów została ograniczona. Wiele informacji przekazywanych za pomocą tych środków komunikacji dotyczyła sfałszowania wyników wyborów. 

Amnesty International wezwała rówież władze irańskie do zapewnienia, że gazety powiązane z innymi kandydatami startującymi w wyborach prezydenckich będą mogły wydrukować ich stanowiska.

KONIEC/

Dodatkowe informacje:
Aleksandra Minkiewicz
Rzeczniczka Prasowa
Amnesty International Polska
tel/fax: (22) 827 60 00 wew. 204
tel. kom. +48 691 357 935
e-mail: aleksandra.minkiewicz@amnesty.org.pl
www.amnesty.org.pl

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3056