Iran: sprawa uwięzionej Roxany Saberi przyczyną napięcia w relacjach politycznych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Iranem. – Amnesty International

Iran: sprawa uwięzionej Roxany Saberi przyczyną napięcia w relacjach politycznych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Iranem.

-Fakt, iż Roxana Saberi spotkała się ze rosnąca fala zarzutów od czasów aresztowania, aż do procesu jest dla nas oznaką, iż władze irańskie szukają wciąż wymówki usprawiedliwiającej jej dalsze więzienie,- powiedziała Hassiba Hadj Sahraoui z programu Amnesty International ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. -Nie ma żadnych podstaw, aby nadal przetrzymwać Roxanę Saberi, chyba że rząd irański przedstawi przekonujące dowody na popełnienie przez nią przestępstwa-.

Trzydziestojednoletnia Roxana Saberi, urodzona w Stanach Zjednoczonych, przez ostanie sześć lat mieszkała w Iranie, gdzie pracowała również jako dziennikarka. 18 kwietnia, oskarżona o szpiegostwo, została skazana na osiem lat więzienia w trakcie zamkniętego procesu. Jej ojciej powiedział, że złożone przez nią zeznania wymuszone w czasie pobytu w areszcie mogły posłużyć za dowody w procesie. 

Amnesty International odnotowało stanowisko przedstawione 19 kwietnia przez prezydenta Mahmouda Ahmadineżada, w którym instruuje on Prokuratora Generalnego Teheranu, aby zapewnił Roxanie Saberi pełnię praw do obrony. 20 kwietnia podobne stanowisko zostało przestawione przez Szefa Sądownictwa w którym nawołuje on do zapewnienia jej szybkiej i uczciwej apelacji.

-Stanowisko prezydenta Ahmadineżada wydaje się być taktycznym uznaniem faktu, który podkreślamy już od lat – że system sprawiedliwości w Iranie jest ciężki do przejścia,- powiedziała Hassiba Hadj Sahraoui.-

-Jeśli – a wszystko wskazuje na to, że tak właśne jest – Roxana Saberi jest przetrzymywana wyłącznie ze względów politycznych wynikających z irańskich stosunków ze Stanami Zjednoczonymi lub ze względu na wykonywane przez nią pokojowo, a uznane przez opinią międzynarodową, prawo do wolności słowa, 
w takim przypadku należy ją uznać za więźnia sumienia i powinna zostać uwolniona bezwarunkowo i jak najszybciej. 

Roxana Saberi została aresztowna 31 stycznia i początkowo oskarżono ją o zakup alkoholu, co jest karane na terytorium Iranu. Była przetrzymywana w więzieniu Evin w Teheranie, które znane jest ze stosowania tortur i złego traktowania zatrzymanych. Oskarżenia zostały poźniej zmienione i zarzucano jest wykonywanie pracy dziennikarza mimo, iz jej pozwolenie na wykonywanie zawodu zostało unieważnione w 2006 roku. Ostatecznie, 13 kwietnia 2009 została oskarżona o szpiegostwo w trakcie procesu, podczas którego wycofała swoje wczesniejsze -zeznania-, które zostały najprawdopodobnie wymuszone. Wyrok wraz z karą został ogłoszony 18 kwietnia 2009 roku. 

******************

Więcej informacji:

Aleksandra Minkiewicz
Rzeczniczka Prasowa
Amnesty International 
e-mail: aleksandra.minkiewicz@amnesty.org.pl
tel/fax: (22) 827 60 00 wew. 204
tel. kom. +48 691 357 935
www.amnesty.org.pl

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3132