Iran wykonał egzekucje na 10 mężczyznach – Amnesty International

Iran wykonał egzekucje na 10 mężczyznach

Pracownik sklepu skazany za przestępstwo narkotykowe był jednym z 10 mężczyzn zabitych w poniedziałek rano w Iranie. Karę wykonano pomimo wezwań do wstrzymania egzekucji przez Amnesty International, ekspertów ONZ w zakresie praw człowieka i innych organizacji.

Saeed Sedeghi was sentenced to death on 2 June 2012 for an alleged drugs offence in Iran.

Saeed Sedeghi uzyskał pozwolenie na ostatnie spotkanie z matką w więzieniu Evin w niedzielę, kiedy przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości ogłosili, że jego egzekucja zostanie przeprowadzona w poniedziałek rano.

– Saeed Sedeghi i dziewięciu innych zabitych mężczyzn są przejawem szału zabijania, w który wpadł Iran. W tym roku wykonano tam więcej niż 360 egzekucji – większość zabitych skazano za przestępstwa narkotykowe. Takie wyroki zadają niepotrzebne cierpienie irańskim rodzinom. Są błędne, nieskuteczne i stanowią obrazę praw człowieka – mówi Ann Harrison, zastępca Dyrektora Amnesty International ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Rodzina Sedeghi poinformowała Amnesty International, że jego ciało zostało im przekazane tuż po wykonaniu egzekucji.

W dniu 13 października okazało się, że wykonanie kary Sedeghi zostało zawieszone, ale jego rodzina nie otrzymała żadnej informacji. Dopiero 21 października jego matka została poinformowana o zbliżającej się egzekucji i poprosiła o możliwość wizyty.

Według członków rodziny, Sedeghi stracił sporo na wadze. Miał zakaz kontaktowania się z innymi bliskimi krewnymi – nie mógł pożegnać się z nimi przed egzekucją.

Rodzina skazanego przekazała Amnesty International, że Sedeghi powiedział im o torturach, którym został poddany po odroczeniu kary śmierci. W więzieniu kazano mu wyznać winę przed kamerą i pozorowano jego egzekucję.

11 października brat Sedeghi – Majid – został aresztowany po udzieleniu wywiadów o losie brata dla BBC Persian i Głosu Ameryki. Był przetrzymywany w więzieniu Evin zanim został zwolniony za kaucją cztery dni później.

Irańskie siły bezpieczeństwa mają prawo sądzić osoby za przestępstwa związane z produkcją i dostawą narkotyków, ale przestępstwa narkotykowe nie spełniają kryterium “najpoważniejszych przestępstw”. Uważa się, że Iran – drugi po Chinach kraj z największą liczbą przeprowadzanych rocznie egzekucji – odpowiada jak dotąd w tym roku za śmierć co najmniej 368 osób, w tym 136 egzekucji, które nie zostały oficjalnie ogłoszone.

– Nadal będziemy wzywać władze irańskie do złagodzenia wyroków wszystkich osób oczekujących na egzekucję, a także do usunięcia z prawa kary śmierci dla przestępstw narkotykowych – mówi Ann Harrison.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

NIE dla rozlewu krwi w Iranie

Powiązane tematy

Powiązany temat

Ukraina: bezprawne przesiedlanie ludności cywilnej przez Rosję stanowi zbrodnię wojenną i może stanowić zbrodnię przeciwko ludzkości – nowe ustalenia Amnesty International

Powiązany temat

Tortury w tajnym więzieniu CIA w Starych Kiejkutach – Polacy, nic się nie stało!

Powiązany temat

Katar: na miesiąc przed mundialem pracownicy-migranci wciąż są wyzyskiwani, ujawnia raport Amnesty International

1987