Iran wypuszcza ważną obrończynię praw człowieka! – Amnesty International

Iran wypuszcza ważną obrończynię praw człowieka!

Amnesty International z zadowoleniem przyjmuje uwolnienie Nasrin Sotoudeh, irańskiej adwokat broniącej praw człowieka, i 11 działaczy politycznych.
ns-WOLNA
Nasrin Sotoudeh wolna!

– Obecne uwolnienia są pozytywną zmianą, ale są dopiero pierwszym krokiem w stronę uwolnienia wszystkich więźniów sumienia przetrzymywanych wyłącznie ze względu na pokojowe korzystanie przez nich z przysługujących im praw – powiedziała Draginja Nadaždin, Dyrektorka Amnesty International Polska.

– Nasrin Sotoudeh we wrześniu 2010 roku została skazana na 6 lat więzienia pod zarzutem “szerzenia wrogiej wobec systemu propagandy” i “działania przeciwko bezpieczeństwu narodowemu”, w tym z powodu członkostwa w Centrum Obrońców Praw Człowieka.

Organizacja Amnesty International uznała ją za więźnia sumienia i walczyła o jej natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie.

– Aby stało się to czymś więcej niż tylko symbolem, irańskie władze powinny teraz cofnąć wyrok skazujący ją na więzienie, odwołać zakaz podróżowania i zakaz wykonywania zawodu. Muszą również skończyć z ciągłym prześladowaniem i więzieniem osób, które pracują na rzecz ochrony praw człowieka – powiedziała Draginja Nadaždin.

Irańskie władze nie podały żadnego powodu jej wypuszczenia i żadnych wskazówek czy jest ono bezwarunkowe.

– Uwolnienie Nasrin Sotoudeh i i innych osób musi oznaczać zasadniczą zmianę w Iranie w podejściu do praw człowieka i sposobie traktowania pokojowych działaczy i krytyków. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że krok ten będzie postrzegany jako chwyt mający poprawić wizerunek Iranu przed posiedzeniem Zgromadzenia Ogólnego ONZ, które ma się odbyć w przyszłym tygodniu w Nowym Jorku.

Doświadczenia Nasrin Sotoudeh są charakterystyczne dla traktowania więźniów politycznych w niesławnych irańskich więzieniach. Odmawiano jej regularnych wizyt męża, Reza Khandana i dwójki małych dzieci. W jednym przypadku jej mąż został zatrzymany na noc za pokojowe działania na rzecz uwolnienia swej żony.

W 2012 roku władze na jej 13-letnią córkę nałożyły także nielegalny zakaz podróży. Nasrin Sotoudeh rozpoczęła wtedy w więzieniu 49-dniowy strajk głodowy, który skończył się, gdy władze cofnęły ten zakaz.

Nasrin Sotoudeh podziękowała wszystkim członkom i członkiniom Amnesty International, którzy wzięli udział w jej uwolnieniu. “Jestem świadoma wszystkich waszych działań w moim imieniu i chciałabym podziękować Wam i wszystkim Waszym kolegom za Waszą pracę” – powiedziała.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uratujmy rosyjską artystkę uwięzioną za antywojenny protest

Powiązane tematy

Powiązany temat

Dziennikarze i niezależni obserwatorzy uciszani by świat nie dowiedział się o protestach w Rosji – nowy raport 

Powiązany temat

Katar: na miesiąc przed mundialem pracownicy-migranci wciąż są wyzyskiwani, ujawnia raport Amnesty International

Powiązany temat

Iran: Co najmniej 23 dzieci bezkarnie zabitych podczas brutalnego tłumienia młodzieżowych protestów

1733