Iran wypuszcza ważną obrończynię praw człowieka!

Amnesty International z zadowoleniem przyjmuje uwolnienie Nasrin Sotoudeh, irańskiej adwokat broniącej praw człowieka, i 11 działaczy politycznych.
ns-WOLNA
Nasrin Sotoudeh wolna!

– Obecne uwolnienia są pozytywną zmianą, ale są dopiero pierwszym krokiem w stronę uwolnienia wszystkich więźniów sumienia przetrzymywanych wyłącznie ze względu na pokojowe korzystanie przez nich z przysługujących im praw – powiedziała Draginja Nadaždin, Dyrektorka Amnesty International Polska.

– Nasrin Sotoudeh we wrześniu 2010 roku została skazana na 6 lat więzienia pod zarzutem „szerzenia wrogiej wobec systemu propagandy” i „działania przeciwko bezpieczeństwu narodowemu”, w tym z powodu członkostwa w Centrum Obrońców Praw Człowieka.

Organizacja Amnesty International uznała ją za więźnia sumienia i walczyła o jej natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie.

– Aby stało się to czymś więcej niż tylko symbolem, irańskie władze powinny teraz cofnąć wyrok skazujący ją na więzienie, odwołać zakaz podróżowania i zakaz wykonywania zawodu. Muszą również skończyć z ciągłym prześladowaniem i więzieniem osób, które pracują na rzecz ochrony praw człowieka – powiedziała Draginja Nadaždin.

Irańskie władze nie podały żadnego powodu jej wypuszczenia i żadnych wskazówek czy jest ono bezwarunkowe.

– Uwolnienie Nasrin Sotoudeh i i innych osób musi oznaczać zasadniczą zmianę w Iranie w podejściu do praw człowieka i sposobie traktowania pokojowych działaczy i krytyków. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że krok ten będzie postrzegany jako chwyt mający poprawić wizerunek Iranu przed posiedzeniem Zgromadzenia Ogólnego ONZ, które ma się odbyć w przyszłym tygodniu w Nowym Jorku.

Doświadczenia Nasrin Sotoudeh są charakterystyczne dla traktowania więźniów politycznych w niesławnych irańskich więzieniach. Odmawiano jej regularnych wizyt męża, Reza Khandana i dwójki małych dzieci. W jednym przypadku jej mąż został zatrzymany na noc za pokojowe działania na rzecz uwolnienia swej żony.

W 2012 roku władze na jej 13-letnią córkę nałożyły także nielegalny zakaz podróży. Nasrin Sotoudeh rozpoczęła wtedy w więzieniu 49-dniowy strajk głodowy, który skończył się, gdy władze cofnęły ten zakaz.

Nasrin Sotoudeh podziękowała wszystkim członkom i członkiniom Amnesty International, którzy wzięli udział w jej uwolnieniu. „Jestem świadoma wszystkich waszych działań w moim imieniu i chciałabym podziękować Wam i wszystkim Waszym kolegom za Waszą pracę” – powiedziała.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
20 zł miesięcznie
Pomagaj organizować akcje i kampanie
30 zł miesięcznie
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu
50 zł miesięcznie

Działaj teraz!

Proszę mnie nie śledzić!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Ponad 1 milion osób apeluje do rządu Iranu o uwolnienie Nasrin Sotoudeh

Powiązany temat

“Najdrożsi, tęsknię za Wami” – listy Nasrin Sotoudeh z więzienia do jej dzieci

Powiązany temat

Uchodźcy i migranci giną na morzu: UE zamyka porty i prosi o wsparcie Libię

1733