Iran zamyka centrum praw człowieka założone przez Shirin Ebadi

Centrum zostało zamknięte przez kilkudziesięciu policjantów i funkcjonariuszy bezpieczeństwa w cywilnych ubraniach, którzy wkroczyli do jego biur tuż przed zaplanowanymi uroczystościami upamiętniającymi sześćdziesiątą rocznicę Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka (PDPCz). Według Narges Mohammadi, rzeczniczki Centrum, funkcjonariusze bezpieczeństwa nie przedstawili żadnego urzędowego nakazu uzasadniającego ich działania, a jeden z nich stwierdził, że gdyby nie była kobietą, to wyciągnąłby ją za nogi na ulicę.
Współzałożycielem Centrum była w roku 2002 Shirin Ebadi, najlepiej znana irańska obrończyni praw człowieka, nagrodzona Pokojową Nagrodą Nobla w roku 2003. Była ona obecna w czasie przymusowego zamknięcia Centrum. Od momentu powstania Centrum sześć lat temu, jego pracownicy próbowali oficjalnie je zarejestrować, lecz było to ciągle uniemożliwiane przez irańskie władze. Dlatego dr Ebadi i jej współpracownicy byli zmuszeni do działania w stanie prawnego zawieszenia i w obliczu ciągłych zagrożeń. Dr Ebadi grożono wcześniej śmiercią.
Nie jest jasne, dlaczego właśnie teraz irańskie organy bezpieczeństwa zdecydowały się na działania przeciwko Centrum. Prawdopodobnie chciały one zapobiec uroczystościom z okazji rocznicy uchwalenia PDPCz, dokumentu założycielskiego stanowiącego podstawę dla współczesnych praw człowieka, oraz wysłać wyraźne ostrzeżenie do rozwijającego się irańskiego ruchu aktywistów i obrońców praw człowieka poprzez zaatakowanie organizacji prowadzonej przez przywódczynię tego ruchu najlepiej znaną na arenie międzynarodowej.
Centrum ma trzy statutowe zadania – informowanie o naruszeniach praw człowieka w Iranie, zapewnianie darmowego przedstawicielstwa prawnego dla więźniów politycznych, oraz wspieranie rodzin takich więźniów. Jego członkowie zajmowali się przypadkami bezkarności na wysokim szczeblu i bronili ofiar naruszeń praw człowieka w głośnych przypadkach. Niektórzy z nich – jak na przykład prawnik Abdolfattah Soltani – byli w przeszłości więzieni jedynie za wykonywanie swoich prawniczych obowiązków.
Amnesty International wzywa do niezwłocznego umożliwienia Centrum ponownego prowadzenia działań oraz umożliwienia mu prawnej rejestracji. Irański rząd musi przestrzegać swoich zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego, obejmujących propagowanie i ochronę praw człowieka, oraz powinien wspierać pracę obrońców praw człowieka, a nie atakować i osłabiać ją.
Tłum. Bartosz Kumanek
Indeks AI: MDE 13/180/2008

Tematy