Iran: Zawieszenie ukamienowania to za mało – Amnesty International

Iran: Zawieszenie ukamienowania to za mało

-To oświadczenie nie idzie wystarczająco daleko-, powiedziała Hassiba Hadj Sahraoui, wicedyrektor Programu ds. Bliskiego Wschodu w Międzynarodowym Sekretariacie Amnesty International. -Mamy nadzieję, że nie jest to tylko cyniczne posunięcie mające na cele uciszenie międzynarodowych protestów, bo to czasowe zawieszenie może zostać cofnięte przez Szefa Sądownictwa Iranu w każdej chwili i narazić Sakineh Mohamadi Aszitani na wykonanie egzekucji, szczególnie, jeżeli obecne postępowanie sądowe zakończy się zatwierdzeniem jej wyroku.-

-Irańskie władze muszą natychmiast podjąć kroki zmierzające do cofnięcia tego wyroku raz i na zawsze.-

We środę 8 września, rzecznik irańskiego MSZ Ramin Mehmanparast powiedział w państwowej telewizji Press TV, że egzekucja Sakineh Mohamadi Aszitani za cudzołóstwo została -zatrzymana-. Powtórzył on, że jej sprawa jest ponownie rozważana, jednak -przygotowanie wyroku za współudział w morderstwie jest w toku-.

Amnesty International obawia się, że irańskie władze mogą przygotowywać się do wytoczenia nowych zarzutów przeciwko niej w związku ze śmiercią jej męża Ebrahima Qaderzadeh, mimo że jej obrońca z urzędu powiedział wcześniej AI, że została oczyszczona z zarzutu morderstwa. AI nie była w stanie zapoznać się z żadnymi dokumentami ze śledztwa w sprawie jego śmierci.

-W sierpniu tego roku Sakineh Mohamadi Aszitani została zmuszona do przyznania się przed kamerami telewizji do cudzołóstwa i zaangażowania w spowodowanie śmierci męża. Jeżeli sędziowie będą teraz próbowali skazać ją na tej podstawie, karykatura sprawiedliwości w jej sprawie osiągnie kolejny poziom-. stwierdziła Hassiba Hadj Sahraoui.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Nie oddamy konwencji antyprzemocowej!

2606