Irene Khan: Nowy wyrok dla Aung San Suu Kyi jest haniebny – Amnesty International

Irene Khan: Nowy wyrok dla Aung San Suu Kyi jest haniebny

11 sierpnia sąd w Rangunie uznał liderkę ruchu prodemokratycznego, laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla orz najwyższej nagrody Amnesty Intrnational – tytułu Ambasadora Sumienia za 2009 rok za winną złamania warunków aresztu domowego, po tym jak niezaproszony mężczyzna spędził w jej domu dwie noce w maju tego roku. Na podstawie sekcji 22 Prawa o Bezpieczeństwie Państwa, sąd skazał Daw Aung San Suu Kyi na 3 lata więzienia, zmienione na 18 miesięcy aresztu domowego. To mniej niż maksymalny możliwy wyrok pięciu lat więzienia.
-Birmańskie władze mają nadzieję że wyrok krótszy niż maksymalny będzie uznany przez społeczność międzynarodową za oznakę łagodności. Ale tak nie jest i wyrok ten nie może być tak postrzegany, zwłaszcza przez ASEAN i ONZ. Aung San Suu Kyi, która była pozbawiona wolnosci prez 13 z ostatnich 20 lat, przede wszystkim nigdy nie powinna zostać aresztowana- – powiedziała Khan.
Aung San Suu Kyi jest jednym z 2150 więźniów politycznych w Birmie. Jej wyrok zapadł wsród wielu innych pogwałceń praw człowieka dokonywanych obecnie na mniejszościach etnicznych. Na początku czerwca armia zmusiła cywilów z mniejszości Karen do pracy przymusowej w prowincji Kayin. Spowodowało to ucieczkę około 3500 uchodźców do Tajlandii.
Przeczytaj o Aung San Suu Kyi i innych więźniach sumienia w Birmie i zażądaj ich uwolnienia: wyślij petycję do Ministra Spraw Zagranicznych Myanmar: na https://amnesty.org.pl/suu

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3002