Irlandia: Referendum w sprawie aborcji to historyczna szansa do głosowania za równością, empatią i godnością – Amnesty International

Irlandia: Referendum w sprawie aborcji to historyczna szansa do głosowania za równością, empatią i godnością

Kobiety i dziewczęta w Irlandii wreszcie mają szansę, aby uznano ich możliwość decydowania o swoim życiu i swoim ciele - oświadczyło Amnesty International przed piątkowym referendum w sprawie aborcji.

Referendum, o które społeczeństwo irlandzkie długo walczyło, daje Irlandkom i Irlandczykom szansę głosowania nad usunięciem konstytucyjnego zapisu zakazującego aborcji we wszystkich okolicznościach poza sytuacjami zagrożenia życia kobiety ciężarnej. Zapis ten, znany jako „ósma poprawka”, oznaczał, że irlandzka ustawa o aborcji jest jedną z najbardziej restrykcyjnych na świecie.

W piątek mamy historyczną szansę zmiany konstytucji Irlandii i usunięcia ograniczeń, które spowodowały ogromne cierpienie niezliczonych kobiet i dziewcząt. Tej okazji nie można przegapić

– powiedział Colm O Gorman, dyrektor Amnesty International Irlandia.

Głosowanie na TAK jest głosem na rzecz równości, godności, szacunku i empatii. To głosowanie na przyszłą Irlandię, w której prawa człowieka kobiet i dziewcząt są szanowane i chronione. Jest to głosowanie na nadzieję i koniec wygnania kobiet potrzebujących bezpiecznej opieki zdrowotnej.

„Ósma poprawka” narusza prawa kobiet i dziewcząt – w tym prawa do zdrowia, życia, prywatności, równości i niedyskryminacji oraz prawo do wolności od okrutnego, nieludzkiego i poniżającego traktowania. Każdego dnia średnio 10 kobiet i dziewcząt opuszcza Irlandię, aby uzyskać dostęp do aborcji za granicą. Szacuje się, że trzy kolejne zażywają importowane środki do aborcyjni farmakologicznej bez wsparcia medycznego. Stosując te środki w Irlandii, spotykają się z możliwą sankcją karną, w tym karą pozbawienia wolności do 14 lat.

“Przeprowadzenie tego referendum było długą i trudną walką. Wymagało 35 lat, 10 rządów i zorganizowania masowej kampanii społecznej. W tym czasie irlandzkie drakońskie prawo aborcyjne spowodowało ogromne szkody, a w niektórych przypadkach kosztowało życie”- powiedział Colm O ‘Gorman.

To nie jest głosowanie nad tym, czy w Irlandii będzie dochodziło do aborcji – ostatnie trzy dekady pokazały, że „ósma poprawka” nie powstrzymała aborcji. To jest głosowanie nad tym, czy kobiety, które dokonują aborcji, będą miały dostęp do bezpiecznych usług medycznych i będą traktowane ze współczuciem i godnością.

Mimo zaangażowania w kampanię przedreferendalną, Amnesty International stoi na stanowisku, że kwestie poszanowania praw człowieka nie powinny, co do zasady, być rozstrzygane w drodze referendum. Państwo ma obowiązek zapewnić poszanowanie praw człowieka, nawet jeśli większość uczestniczących w głosowaniu (tym czy innym) opowiada się za inną opcją.

Tło:
Amnesty International Irlandia prowadzi kampanię na rzecz wprowadzenia prawa aborcyjnego zgodnego z prawami człowieka w Irlandii od czasu globalnej kampanii “My Body My Rights” z 2014 r. Głosowanie na TAK w referendum i usunięcie obowiązującej od 35 lat „ósmej poprawki” do konstytucji Irlandii ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia tego celu.

Dowiedz się więcej o powiązaniu praw człowieka z kwestią aborcji: Aborcja: pytania i odpowiedzi>>>

Marsz wyboru w Dublinie, Irlandia, 26 września 2015. Copyright Amnesty International Ireland
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj dostępu do aborcji w Polsce!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Kara za wsparcie osoby w potrzebie. Uwagi prawne do sprawy Justyny Wydrzyńskiej

Powiązany temat

Dlaczego musimy być #jakJustyna i wspierać się w aborcjach

16867