Izrael / Gaza: Obie strony muszą powstrzymać się od ataków, żeby chronić ludność cywilną – Amnesty International

Izrael / Gaza: Obie strony muszą powstrzymać się od ataków, żeby chronić ludność cywilną

Izraelski zamach na Ahmada al-Jaabari, szefa zbrojnego skrzydła Hamasu, naraził cywilów w Strefie Gazy i w południowym Izraelu na śmiertelne ryzyko przez ponowne rozpalenie konfliktu zbrojnego, powiedziała Amnesty International.

– Obie strony muszą powstrzymać się od ataków, żeby chronić ludność cywilną – mówi Ann Harrison, zastępczyni Dyrektora Programowego Amnesty International ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Zabójstwo al-Jaabari w Gazie zasygnalizowało początek nowej izraelskiej operacji wojskowej, “Pilar of Cloud”, której ciągiem dalszym były naloty w całej Strefie Gazy. Istnieją doniesienia o ofiarach cywilnych.

Od 8 listopada co najmniej 5 palestyńskich cywilów zostało zabitych, a ponad 50 rannych w wielu izraelskich atakach wojskowych w Strefie Gazy.

Amnesty International zebrała dowody, które sugerują, że co najmniej dwa z tych ataków, 8 i 10 listopada, były masowe, a więc naruszały międzynarodowe prawo humanitarne.

– Izraelska armia powinna zaprzestać dalszych masowych ataków oraz ataków na gęsto zaludnione obszary, które nieuchronnie dotykają cywilów – mówi Harrison.

Palestyńskie grupy zbrojne wystrzeliły ponad 120 rakiet na południowy Izrael między 10 i 12 listopada, raniąc co najmniej 4 izraelskich cywilów. Amnesty International potępia użycie rakiet, które nie były nakierowane na określony cel wojskowy.

– Palestyńskie grupy zbrojne w Strefie Gazy powinny zaprzestać masowych ataków rakietowych na Izrael. Społeczność międzynarodowa musi naciskać na obie strony, aby w pełni respektowały prawo wojny oraz chroniły ludność cywilną i mienie – podkreśla Harrison.

Obie strony muszą zapewnić szybkie, dokładne i niezależne dochodzenie w sprawie wszystkich zarzutów dotyczących poważnych naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego i naruszeń praw człowieka popełnionych przez siły znajdujące się pod ich kontrolą.

Pracownicy biura Amnesty International w Izraelu zostali ewakuowani w ubiegły czwartek wieczorem. Nikt nie ucierpiał.

Wedle ostatnich doniesień medialnych w wyniku trwających od sześciu dni walk w Strefie Gazy zginęło już 87 osób.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uratujmy rosyjską artystkę uwięzioną za antywojenny protest

Powiązane tematy

Powiązany temat

Rosja: Ponad 1300 demonstrantów zatrzymanych po ogłoszeniu poboru wojskowego

Powiązany temat

Iran: Społeczność międzynarodowa musi pilnie podjąć odpowiednie kroki w obliczu brutalnego tłumienia demonstracji po śmierci Mahsy Amini

Powiązany temat

Ukraina: Masowe groby w Izium to makabryczne świadectwo rosyjskiej agresji

1971