„Po przeszło 20 latach cierpienia, rodziny zamordowanych ofiar oraz ci, którzy uszli z życiem mają prawo poznać prawdę i widzieć jak osoby winne masakry odpowiedzą za swoje zbrodnie przed sądem zgodnie z prawem międzynarodowym” stwierdza Amnesty International.
„Pozwolenie na to, żeby belgijski wymiar sprawiedliwości przeprowadził takie dochodzenie, działając jako przedstawiciel społeczności międzynarodowej, to minimalna forma zadośćuczynienia, jaką swiat może ofiarować w dzień rocznicy tych okrucieństw rodzinom ofiar oraz tym, którym udało się ocaleć” dodała organizacja Amnesty International.
Amnesty International ma nadzieję, ze belgijski Sąd Kasacyjny podda rewizji poprzednia decyzje belgijskiego sadu, która doprowadziła do zawieszenia dochodzenia w sprawie morderstwa co najmniej 900 obywateli Palestyny w obozach Sabra i Chatila. Dochodzenie zostało zlecone przez belgijskiego sędziego śledczego.
W razie gdyby Sad Kasacyjny nie pozwolił na wznowienie dochodzenia Amnesty International będzie postulować reformę prawa. Rawo belgijskie powinno nadal pozwalać sądom na przesłuchiwanie osób podejrzanych o zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwa, niezależnie od tego gdzie osoby te się znajdują. Powinno tez dokonywać ich ekstradycji do Belgii, gdzie mieliby być sądzeni według prawa uniwersalnego.
Tło wydarzeń
Rozprawa sadowa w belgijskim Sądzie Kasacyjnym odbędzie się 26 września 2002 r.
18 czerwca 2001 r. 23 osoby, które przeżyły mord w obozach dla uchodźców w Sabra i Chatila w 1982 r. wniosły skargę, w której twierdziły, że Ariel Sharon, będący wtedy ministrem obrony, a obecnie premier Izraela, Amos Yaron, wówczas dowódca brygady stojący na czele sił zbrojnych Izraela oraz inni urzędnicy wojskowi i członkowie Phalangi (chrześcijańskiej grupy zbrojnej Libanu) są odpowiedzialni za zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie ludobójstwa, związane z masakrą w 1982 r.
W czerwcu 2001 r. belgijski juge d’instruction (sędzia śledczy), Patrick Collignon, wszczął dochodzenie w procesie karnym w sprawie mordu w 1982 r. Z powodu interwencji prawnika działającego w obronie Izraela, sędzia śledczy zawiesił dochodzenie 7 września 2001 r. 15 maja 2002 podczas kolejnego posiedzenia sądu dyskutowano nad tym, czy belgijski prokurator może wznowić zawieszone dochodzenie w sprawie masakry w 1982 r. , której sprawca była organizacja Phalange. Padły tez zarzuty pod adresem tejże organizacji jakoby miała być odpowiedzialna za „zniknięcia” na masowa skalę, które zostały przeprowadzone za zgodą lub nawet pod nadzorem sił zbrojnych Izraela po masakrze. Jako wynik spotkania Izba Karna Sadu Apelacyjnego ostatecznie zamknęła dochodzenie prowadzone przez belgijskich prokuratorów w tej sprawie.