Izrael zabił aktywistów na statku z pomocą dla Gazy ? śledztwo konieczne – Amnesty International

Izrael zabił aktywistów na statku z pomocą dla Gazy ? śledztwo konieczne

-Siły izraelskie z całą pewnością dopuściły się użycia nadmiernej siły-, powiedział Malcolm Smart, Dyrektor Amnesty International ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. -Izrael utrzymuje, że jego siły działały w samoobronie i że zostali zaatakowani przez protestujących aktywistów. Jednak wydaje się mało wiarygodne, aby siła użyta przez odziały izraelskie mógł zostać usprawiedliwiony. Wygląda na to, że była ona całkowicie nieproporcjonalna w stosunku do jakiegokolwiek zagrożenia-.
Amnesty International wezwała do podania do wiadomości publicznej w trybie natychmiastowym informacji na temat zasad zaangażowania oddziałów, które przeprowadziły zbrojny atak.
-Płynący na statkach aktywiści jasno powiedzieli, że ich nadrzędnym celem jest protest przeciwko trwającej wciąż blokadzie Gazy przez Izrael, która jest formą zbiorowej kary, przez co łamie prawo międzynarodowe-, powiedział Malcolm Smart.
Izrael, który okupuje Strefę Gazy, od blisko trzech lat wprowadza politykę zakazu przepływu dóbr i ludzi, z wyjątkiem najbardziej podstawowych środków humanitarnych, które są importowane przez międzynarodowe organizacje pomocowe. Tylko ułamek osób wymagających pomocy lekarskiej poza Gazą otrzymuje pozwolenie, dziesiątki umierają w oczekiwaniu na otrzymanie od Izraela pozwolenia na podróż.
-Blokada nie godzi w zbrojne ugrupowania, lecz w większym stopniu jest zbiorową karą wymierzoną w całą ludność Gazy – ograniczony jest dostęp do jedzenia, środków medycznych, wyposażenia edukacyjnego i materiałów budowlanych-, powiedział Malcolm Smart. -Nie jest niczym zaskakującym, że takie działania są najboleśniej odczuwane przez tych najsłabszych mieszkańców tej 1,5 milionowej społeczności: dzieci, starców i osoby chore-.
-Blokada jest zbiorową karą według prawa międzynarodowego i tym samym powinna zostać natychmiast zniesiona-. Izrael jest zobowiązany prawem międzynarodowym do zapewnienia opieki mieszkańcom Gazy, w tym prawa do zdrowia, edukacji, jedzenia i odpowiedniego miejsca zamieszkania.
Dodatkowe informacje:
Aleksandra Minkiewicz
Rzeczniczka Prasowa/Press Officer Amnesty International Polska
ul. Piękna 66a/2 00-672 Warszawa Polska
Tel.+48 22 827 60 00
tel. kom. +48 691 357 935
www.amnesty.org.pl

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
2702