Izrael/Gaza: USA muszą zatrzymać dostawy broni i paliwa dla izraelskich sił zbrojnych

Rząd USA wciąż dostarcza setki izraelskiemu wojsku tysięcy ton paliwa, w tym paliwo do myśliwców odrzutowych i pojazdów wojskowych, pomimo rosnącej liczby ofiar wśród cywilów. Ostatnia dostawa paliwa lotniczego dotarła do Izraela 14 lipca, tydzień po rozpoczęciu konfliktu. Dziewięć wcześniejszych dostaw z USA do Izraela miało miejsce między 2013 a 2014 rokiem. Tankowiec z kolejną dostawą amerykańskiego paliwa opływa właśnie Azory i ma dotrzeć do Izraela 12 sierpnia.
– Poprzez dostarczanie paliwa do pojazdów wojskowych i myśliwców używanych podczas ataków, w których giną cywile i mają miejsce niewyobrażalne obrażenia, rząd USA będzie miał krew na rękach – powiedział Brian Wood, Head of Arms Control and Human Rights at Amnesty International.
– Zamiast dalszych dostaw paliwa i broni do izraelskiej armii USA musi natychmiast zawiesić wszelkie tego typu transfery i wesprzeć międzynarodowe śledztwo w sprawie zbrodni popełnianych przez obie strony.
Według dokumentów dostarczonych Amnesty International przez TransArms w Chicago i International Peace Information Service w Antwerpii 23 lipca 2014 roku tankowiec pod banderą USA, “Overseas Mykonos”, opuścił port Corpus Christi w Teksasie, po wypłynięciu z Houston, kierując się według deklaracji do Aszkelonu, w którym mieści się najważniejszy terminal paliwowy na północ od Strefy Gazy.
Nieustanny atak z powietrza i ziemi prowadzany przez izraelską armię od rozpoczęcia ofensywy doprowadził do większości zniszczeń. Zburzono tysiące domów i budynków cywilnych, w tym ośrodki medyczne i niezbędną infrastrukturę. Jak dotąd zginęło 1800 Palestyńczyków. Większość z nich to cywile, w tym 440 dzieci. Przynajmniej 64 żołnierzy izraelskich, dwóch izraelskich cywilów i jeden obywatel Tajlandii to ofiary Hamasu i innych palestyńskich grup zbrojnych, które wciąż prowadzą nieprecyzyjny ostrzał rakietowy Izraela.
– Dostarczanie wsparcia militarnego stronom konfliktu sprawia, że tak USA jak i Iran winne są umożliwiania naruszeń prawa międzynarodowego. Bez dostaw technologii wojskowych żadna ze stron konfliktu w Gazie nie mogłaby bezkarnie łamać prawa międzynarodowego na taką skalę. Do czasu rozliczenia winnych naruszeń po obu stronach wszystkie dostawy sprzętu wojskowego, który może być użyty do poważnych naruszeń praw człowieka, muszą być wstrzymane – powiedział Brian Wood.
Amnesty International wzywa do przekazania sytuacji w Izraelu i Okupowanych Terytoriach Palestyńskich pod jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Karnego.
Amerykańskie dostawy paliwa do Izraela
Dokumenty przewozowe otrzymane przez Amnesty International dowodzą, że Overseas Santorini i bliźniaczy statek Overseas Mykonos od stycznia 2013 roku dokowały w terminalu naftowym w izraelskim porcie Aszketon przynajmniej 10 razy – dostarczając izraelskim siłom lotniczym 277 000 ton paliwa lotniczego przekazanego przez rząd USA. Obiema jednostkami zarządza OSG Ship Management (GR) Ltd – firma z siedzibą w Atenach.
Ostatnią partię paliwa lotniczego siedem dni po rozpoczęciu 8 lipca przez Izrael bombardowań z powietrza w ramach Operacji Pierścień Ochronny dostarczył tankowiec pod amerykańską banderą Overseas Santorini. Tankowiec wypłynął z Corpus Christi w Teksasie 21 czerwca 2014 i przybył do Aszkelonu 14 lipca 2014. Na pokładzie przewoził 26 000 ton paliwa lotniczego zakontraktowanego przez amerykańską Defense Logistics Agency Energy.
Ta amerykańska agencja (DLA Energy) odpowiedzialna za zamówienia i dystrybucję różnych rodzajów paliwa do sił zbrojnych USA i ich sojuszników zorganizowała 9 z 10 dostaw paliwa między 2013 a 2014 rokiem. Jedna dostawa była nadzorowana przez “rząd Izraela” za pośrednictwem Konsulatu w Nowym Jorku.
W ostatnich latach DLA Energy udzieliło amerykańskim firmom energetycznym kontraktów na dostawy paliwa lotniczego do izraelskich sił zbrojnych wartych setki milionów dolarów, w szczególności zależnej od agencji firmie Valero Energy z siedzibą w San Antonio.
W październiku 2013 DLA Energy przyznała firmie z siedzibą w Teksasie, Valero Marketing and Supply Co., maksymalnie 331-milionowy kontrakt na dostarczenie paliwa do turbin lotniczych, a firmie Petromax LLC, z siedzibą w Bay City, w Teksasie, kontrakt na dostarczenie benzyny samochodowej – oba dla służb wojskowych w Izraelu.
Wcześniej firmie Valero Marketing and Supply Co. w 2013 roku przyznano kontrakt do 246 milionów dolarów na dostarczenie paliwa lotniczego izraelskiej armii. Rzecznik Valero w rozmowie z Amnesty International powiedział, że celem firmy nie jest rozpatrywanie szczegółów kontraktu na dostawę. OSG Ship Management i Petromax nie odpowiedziały na listy Amnesty International.
16 kwietnia Kongres USA został poinformowany, że rząd Izraela zamówił 864 milionów galonów JP-8 (“napędu odrzutowego”) – paliwa lotniczego o wartości 2,7 mln dolarów, podkreślając, że: “Stany Zjednoczone są zobowiązane do zapewnienia bezpieczeństwa Izraelowi”. Paliwo JP-8 używane jest w myśliwcach bojowych, takich jak produkowane w USA F-16 i inne samoloty, helikoptery, czołgi i inne pojazdy, które wykorzystywane są przez izraelskie siły wojskowe podczas trwającej operacji wojskowej.
Myśliwce F-16 wykorzystywane są przez co najmniej 12 jednostek izraelskich sił zbrojnych. Od lat 80. Izrael zamówił ponad 300 F-16, a według doniesień ponad 170 jest w służbie czynnej.
Według US Foreign Assistance Act żadna pomoc militarna nie może być dostarczana “do żadnego kraju, którego rząd dopuszcza się stałych i systematycznych poważnych naruszeń międzynarodowo uznanych praw człowieka”. Jednak kolejne amerykańskie administracje stosują klauzulę, która zezwala Prezydentowi na wyrażenie zgody na dostawy do Izraela w “wyjątkowych okolicznościach”.
– Przez uporczywe przymykanie oczu na wielkie ludzkie koszty swych ogromnych dostaw broni i paliwa wojskowego do Izraela USA rażąco łamie podstawowe zasady praw człowieka – powiedział Brian Wood.
Dostawy broni
Amnesty International wzywa rząd USA do zaprzestania dostaw dużych ilości broni do Izraela. Uzbrojenie to umożliwia dalsze naruszenia praw człowieka w Gazie.
Apel ten jest związany z doniesieniami o zatwierdzeniu przez Pentagon natychmiastowych dostawy granatów, amunicji do moździerzy dla izraelskich sił zbrojnych z zapasów broni umieszczonych w Izraelu. Doniesienia te pojawiły się 30 lipca – tego samego dnia, w którym rząd USA potępił ostrzał szkoły ONZ w Gazie, podczas którego zginęło 20 osób, w tym dzieci i pracownicy humanitarni ONZ.
To kolejny tego typu transport po dostarczeniu 4,3 ton wyprodukowanych w USA silników rakietowych, które 15 lipca przybyły do izraelskiego portu w Haifie.
Ostatnie dostawy amunicji to kolejne po wartych 62 mln dolarów dostawach amunicji, w tym części do rakiet samonaprowadzających, artylerii i broni ręcznej, eksportowanej z USA do Izraela między styczniem a majem tego roku.
– Rząd USA, dostarczając broń używaną przez izraelskie siły do łamania praw człowieka, dolewa oliwy do ognia. Rząd USA musi wiedzieć, że powtarzające się wysyłanie i opłacanie broni na taką skalę pogłębia i umożliwia poważne naruszenia praw cywilów podczas obecnego konfliktu w Gazie – podkreśla Brian Wood.
Również Palestyńskie siły zbrojne wciąż dopuszczają się do niebezpiecznych dla cywilów ataków rakietowych z naruszeniem prawa międzynarodowego. W zeszłym tygodniu
Przewodniczący irańskiego parlamentu powiedział, że Iran dostarczał Hamasowi w Gazie wiedzy na temat sposobów produkcji broni. W listopadzie 2012 poinformował, że Iran dostarczał Hamasowi finansowe i wojskowe wsparcie. Wtórował mu dowódca irańskiej Straży Rewolucji, który przekazał, że dostarczono technologie rakietowe. Bojownicy Hamasu przyznają się do odpalania w stronę Tel Awiwu rakiet Fajr 5, ale używa głównie rakiet krótszego zasięgu – M25 i “Qassam”.
– Biały Dom postępuje skrajnie cynicznie potępiając zabijanie i ranienie Palestyńczyków, w tym dzieci i pracowników humanitarnych, gdy zdaje sobie świetnie sprawę z izraelskiej odpowiedzialności za ataki dokonywane przez uzbrojonych i wyposażonych po zęby żołnierzy finansowanych przez amerykańskich podatników – zauważa Brian Wood.
Amnesty International wzywa ONZ do natychmiastowego nałożenia kompleksowego embarga na broń do Izraela, Hamasu i palestyńskich grup zbrojnych w celu zapobiegnięcia naruszeniom międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka przez wszystkie strony.
Do czasu ustanowienia embarga organizacja wzywa wszystkie państwa do jednostronnego zawieszenia dostaw sprzętu wojskowego, pomocy i amunicji do wszystkich stron konfliktu. Dostawy takie powinny być wstrzymane do czasu przeprowadzenia odpowiednich śledztw w sprawie naruszeń popełnionych we wcześniejszych konfliktach, a osoby odpowiedzialne nie zostaną postawione przed wymiarem sprawiedliwości.
 

Gaza, fot.OLIVER WEIKEN/EPA