Izrael/Okupowane Terytoria Palestyńskie: Konieczność przeprowadzenia śledztwa w sprawie zabójstwa cywilów, w tym dzieci oraz kamerzysty agencji Reuters przez armię izraelską. – Amnesty International

Izrael/Okupowane Terytoria Palestyńskie: Konieczność przeprowadzenia śledztwa w sprawie zabójstwa cywilów, w tym dzieci oraz kamerzysty agencji Reuters przez armię izraelską.

-Podczas ataków, które izraelska armia przeprowadziła po tym, jak jej żołnierze ponieśli śmierć w walce, zlekceważono życie ludności cywilnej- – stwierdziło Amnesty International. -Można odnieść wrażenie, że w izraelskim wojsku panuje atmosfera bezkarności, która przyczynia się do rutynowego użycia siły w sposób lekkomyślny i nieproporcjonalny-.
Śmierć poniosło co najmniej 18 Palestyńczyków, w tym także dzieci i nieuzbrojeni cywile. Ponad 30 osób zostało rannych podczas ataków przeprowadzonych w Strefie Gazy przez izraelskie samoloty i  wojsko lądowe wspierane przez czołgi. Trzech żołnierzy izraelskich zginęło wcześniej w konfrontacji z palestyńskimi bojownikami podczas ataku armii izraelskiej w Strefie Gazy.
Wśród zabitych był operator agencji Reuters Fadel Shana, trafiony pociskiem z izraelskiego czołgu. Kamerzysta przedostał się na miejsce zdarzenia w wyraźnie oznakowanym samochodzie -TV-Press-. Zginął, gdy zaczął filmować czołg.
-Fadel Shana prawdopodobnie został zabity umyślnie, chociaż był cywilem, który nie brał udziału w atakach na siły izraelskie- – ogłosiło Amnesty International.
Amnesty International potępia przeprowadzane przez palestyńskie grupy zbrojne ataki rakietowe, których ofiarami padają izraelscy cywile. Organizacja apeluje o zakończenie wszelkich działań tego typu; żąda też postawienia przed sądem wszystkich sprawców.
-Potępiamy wszystkie ataki na ludność cywilną, także ten przeprowadzony 9 kwietnia przez Islamski Dżihad w pompowni paliwa na przejściu Nahal Oz, gdzie zginęło dwóch izraelskich cywilów- – ogłosiło Amnesty International. -Konflikt trwający między siłami Izraela i Palestyny w nieproporcjonalny i całkowicie niedopuszczalny sposób godzi w ludność cywilną, zwłaszcza Palestyńczyków zamieszkujących Strefę Gazy-.
Tłumaczyła Ola Szkudłapska

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3600