Jagoda Grondecka laureatką Pióra Nadziei 2020!

Jagoda Grondecka, dziennikarka, iranistka, komentatorka ds. bliskowschodnich została laureatką nagrody medialnej Pióro Nadziei. Jury nagrodziło Jagodę Grondecką za “dziennikarstwo zaangażowane, w którym uważność na drugiego człowieka i niestępiona wrażliwość społeczna łączy się z rzetelnością, warsztatem i odwagą. Za dziennikarstwo, które pomaga zrozumieć”.

Pióro Nadziei to nagroda przyznawana co roku za działalność medialną, która przyczyniła się do pozytywnej zmiany na rzecz praw człowieka. To wyróżnienie dla tych, którzy swoją pracą medialną sprawiają, że prawa człowieka rezonują w przestrzeni publicznej.

Wśród nominowanych do nagrody za rok 2020 znaleźli się:

  • Anna Alboth – działaczka społeczna i dziennikarka;
  • Jagoda Grondecka – dziennikarka, publicystka, komentatorka ds. bliskowschodnich;
  • Ewa Ivanova – dziennikarka “Gazety Wyborczej”;
  • Marta K. Nowak – dziennikarka oko.press;
  • Outriders – twórcy projektu Unblock na outride.rs.

Jury w składzie Ewa Ewart – dziennikarka, laureatka nagrody specjalnej Pióro Nadziei za całokształt pracy w mediach na rzecz praw człowieka, Agata Kowalska – dziennikarka, laureatka Pióra Nadziei 2016, Draginja Nadaždin – Dyrektorka Amnesty International Polska, Witold Klaus – członek Rady Programowej Stowarzyszenia Amnesty International Polska zdecydowało o przyznaniu nagrody właśnie Jagodzie Grondeckiej.

W laudacji czytamy: „Dziennikarstwo Grondeckiej to dziennikarstwo wiarygodne, bo nie posiłkuje się zapośredniczeniem i nie powiela schematów. To dziennikarstwo uważne na drugiego człowieka, pełne niestępionej wrażliwości i szczerej chęci zrozumienia. To dziennikarstwo krytyczne: nie zadowala się powierzchownymi wnioskami. To wreszcie dziennikarstwo niewygodne: nie pozwala zapomnieć o tym, o czym wolelibyśmy nie pamiętać – o odpowiedzialności za piętno, z jakim mierzą się teraz zwykli mieszkańcy zdewastowanego kraju. Odpowiedzialności, którą współdzielimy jako obywatele i obywatelki państw wysyłających wojska do Afganistanu i na Bliski Wschód.” Pełny tekst laudacji >>>

W 2020 roku wręczenie nagrody zastąpiło spotkanie online z laureatką, na którym mówiliśmy m.in. o codzienności życia w Afganistanie, kosztach wojny dla zwykłych ludzi, sytuacji kobiet, niezwykłej złożoności pejzażu społeczno-politycznego w regionie, a także o uchodźcach z Afganistanu. Nagranie dostępne jest na kanale YouTube Amnesty Poland.


Zdjęcie w nagłówku: Przemek Wójtowicz