Jak rozliczyć współudział państw europejskich w programie tajnych wiezień CIA? – Amnesty International

Jak rozliczyć współudział państw europejskich w programie tajnych wiezień CIA?

Dzięki Amnesty International pojawi się okazja, by Hélène Flautre przeprowadziła rozmowę z Andrzejem Seremetem o postępowaniu wyjaśniającym sprawę tajnych więzień CIA w Polsce.

Amnesty International od lat monitoruje kwestię tajnych więzień CIA w Polsce i Europie. Apeluje do polityków o reakcję i jawność postępowania wyjaśniającego tę sprawę, informuje media o postępach i zagrożeniach tego procesu. Ostatnią reakcją Amnesty International na kierunek, jaki przybrała debata publiczna, było wysłanie listów otwartych do Prezydenta RP, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz posłów sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.

Już w środę (16 maja 2012 roku) pojawi się okazja, by wspólnie zastanowić się, jak rozliczyć współudział państw europejskich w programie tajnych więzień CIA, na ile postępowanie sądowe w tej sprawie może być tajne, jakie są priorytety w państwie prawa – zapewnienie porządku konstytucyjnego, czy prerogatywy służb specjalnych, wreszcie – jak wygląda sytuacja Polski w stosunku do innych państw europejskich.

Amnesty International organizuje konferencję w odpowiedzi na opinie, jakie pojawiły się w polskich mediach po opublikowaniu przecieków o postawieniu zarzutów Zbigniewowi Siemiątkowskiemu. Chcielibyśmy zastanowić się, dlaczego w debacie publicznej pojawiały się głosy usprawiedliwiające łamanie prawa, jak dochodzenie w sprawie tajnych więzień wygląda w innych krajach Europy.

Udział wezmą:

Hél-ne Flautre, sprawozdawca Parlamentu Europejskiego ds. tajnych wiezień CIA w Europe

Jacek Żakowski, dziennikarz

Draginja Nadaždin, dyrektorka Amnesty International Polska

Adam Bodnar, członek zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

Rozmowę poprowadzi:

Adam Krzykowski, dziennikarz

Panel odbędzie się w środę, 16 maja 2012 roku o godzinie 16:30
w sali 256 Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego
ul . Dobra 56/66, 00-312 Warszawa

wstęp wolny

Poniżej listy wysłane do Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego, Rzecznika Praw Obywatelskich, prof Ireny Lipowicz, oraz do ok. 20 posłów, w tym do Leszka Millera.

plakat_CIA

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

NIE dla rozlewu krwi w Iranie

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

2090