Japonia/ Korea Północna: pięciu porwanym obywateli Japonii musi zostać zagwarantowana wolność wyboru – Amnesty International

Japonia/ Korea Północna: pięciu porwanym obywateli Japonii musi zostać zagwarantowana wolność wyboru

Amnesty International twierdzi, że -władze Japonii i Korei Północnej powinny dać japońskim obywatelom, którzy zostali porwani i siłą zabrani do Korei Północnej w latach siedemdziesiątych a obecnie odwiedzają Japonię, całkowitą wolność wyboru miejsca, w którym chcą zamieszkać-.

Ponadto Amnesty International nalega aby -rząd Korei Północnej podał do publicznej wiadomości wszelkie informacje związane z powyższymi porwaniami oraz ujawnił istotne szczegóły dotyczące śmierci ośmiu innych Japończyków, którzy zostali porwani do Korei Północnej w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych-.

Tło historyczne:

Na historycznym szczycie w Pyongyang, który odbył się 17 września z udziałem premiera Japonii Junichiro Koizumi i przywódcy Korei Północnej Kim Jong-il, ten ostatni przeprosił za porwania 13 japońskich obywateli, którzy zostali siłą zabrani do Korei Północnej w późnych latach siedemdziesiątych i wczesnych latach osiemdziesiątych. Wcześniej Korea Północna zaprzeczała jakoby była odpowiedzialna za zaginięcie japońskich obywateli. Przez wiele lat ta kwestia psuła stosunki pomiędzy Japonią a Koreą Północną.

Pięciu z porwanych 13 Japończyków wciąż żyje i obecnie odwiedza Japonię. Utrzymuję się, że pozostałych ośmiu Japończyków zmarło z przyczyn naturalnych lub popełniło samobójstwo. Korea Północna rzekomo wykorzystywała porwanych do tego aby szkolili koreańskich szpiegów w japońskiej kulturze i języku.

Amnesty International nie ma dostępu do bezstronnych informacji o porwaniach i z powodu ograniczeń nałożonych przez władze Korei Północnej nie ma pozwolenia na niezależne zbadanie sprawy w Korei Północnej.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
5157