Jelena Milaszyna

Jelena Milaszyna znowu w poważnym niebezpieczeństwie

15 marca 2021 r. Nowa Gazeta opublikowała kolejny artykuł Jeleny Milaszyny, który wywołał reakcję czeczeńskich decydentów. Jelena znów jest zastraszana, otrzymuje groźby. Całą redakcję Nowej Gazety dotyka fala oszczerstw i krytyki.

Jelena Milaszyna jest wybitną rosyjską dziennikarką śledczą i obrończynią praw człowieka, która od wielu lat ujawnia najbardziej drastyczne przypadki łamania praw człowieka w ramach współpracy z „Nową Gazetą”. Wiele z jej artykułów koncentrowało się na Czeczenii, gdzie łamanie praw człowieka i bezkarność są na porządku dziennym, a ci, którzy bronią praw człowieka, są poważnie narażeni na odwet, groźby, zastraszanie, kampanie oszczerstw i przemoc. Sama Jelena Milaszyna wielokrotnie była celem gróźb, zastraszania i ataków.

13 kwietnia 2020 przywódca Czeczenii, Ramzan Kadyrow opublikował na swoim koncie na Instagramie nagranie, w którym zagroził śmiercią Jelenie Milaszynie. Uruchomiliśmy wtedy międzynarodową petycję wzywającą do jej ochrony. Teraz po roku życia w zagrożeniu i niepewności Jelena znów doświadcza prześladowań.

15 marca 2021 r. Nowa Gazeta opublikowała artykuł Jeleny “Służyłem w czeczeńskiej policji i nie chciałam zabijać ludzi”, który rzuca światło na bezprawne aresztowania, tortury i pozasądowe egzekucje dokonywane przez funkcjonariuszy Drugiego Specjalnego Pułku Służby patrolowej w Czeczeni. Artykuł jest w dużej mierze oparty na zeznaniach byłego oficera Suleymana Gezmakhmayeva, które potwierdzają i uzupełniają ustalenia śledztwa przeprowadzonego przez “Nową Gazetę”, Jelenę Milaszynę i innych rosyjskich obrońców praw człowieka w sprawie domniemanych pozasądowych egzekucji w Czeczenii w 2017 roku.

W odpowiedzi na artykuł, najwyżsi urzędnicy czeczeńscy rozpoczęli kampanię zniesławienia i zastraszania przeciwko Jelenie Milaszynie jak i całej redakcji Nowej Gazety. 17 marca Minister ds. Prasy i Informacji Republiki Czeczeńskiej oświadczył, że informacje zawarte w artykule są nieprawdziwe i zażądał od rosyjskich władz federalnych zamknięcia Nowej Gazety. Tego samego dnia rzecznik praw obywatelskich Czeczenii nazwał “Nową Gazetę” “stronniczą” i stwierdził, że nie można ufać “tym ludziom i temu, co robią”. Ponadto, również 17 marca, władze Czeczenii zorganizowały publiczny wiec przeciwko “Nowej Gazecie”. Uczestnicy wiecu, których określono jako “krewnych policjantów na czynnej służbie i funkcjonariuszy organów ścigania, którzy zginęli, służąc ojczyźnie”, zaapelowali do prezydenta Federacji Rosyjskiej o “zamknięcie Nowej Gazety”.

Nieśli też hasła z osobistymi obelgami pod adresem Jeleny Milaszyny i wypowiadali groźby pod jej adresem.

18 marca czeczeński parlament również opublikował apel do prezydenta Putina, w którym opisał artykuł Jeleny Milaszyny jako “obraźliwy i zniesławiający” oraz stwierdził, że “Nowa Gazeta” miała na celu “destabilizację społecznej i politycznej sytuacji” w Rosji. Tego samego dnia Ramzan Kadyrow zwrócił się w mediach społecznościowych do Dmitrija Peskowa (rzecznik prasowy prezydenta Putina) nazywając dziennikarzy “Nowej Gazety” “agentami zachodnich służb specjalnych” i stwierdzając, że spiskują przeciwko czeczeńskim władzom.

Biorąc pod uwagę historię zabójstw dziennikarzy i obrońców praw człowieka w Rosji oraz wcześniejsze groźby i ataki na Jelenę Milaszynę, które nie zostały odpowiednio zbadane, i za które nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności, Amnesty International uważa, że bezpieczeństwo Jeleny Milaszyny jest poważnie zagrożone.

Fundamentalne znaczenie ma wzmożenie wysiłków na wszystkich frontach – nacisków dyplomatycznych, międzynarodowego rzecznictwa, solidarności oraz publicznego i widocznego wsparcia – aby zapewnić Jelenie Milaszynie i innym osobom pracującym dla “Nowej Gazety” poczucie, że są chronieni i mogą kontynuować swoją pracę dziennikarską bezpiecznie i bez obaw przed represjami. Ale również kluczowe znaczenie ma wysłanie silnego i jednoznacznego sygnału do władz Rosji, że muszą one przestrzegać swoich międzynarodowych zobowiązań oraz chronić i szanować wszystkich tych, którzy korzystają z wolności słowa i wolności prasy w Rosji.

Wciąż zbieramy podpisy pod petycją w sprawie Jeleny, razem zapewnijmy jej bezpieczeństwo oraz okażmy solidarność. PODPISZ PETYCJĘ

Rosyjska dziennikarka zagrożona z powodu mówienia o COVID-19 w Czeczenii

Chrońmy Jelenę Milaszynę – wyślij apel do Prezydenta Putina!