Jemeńska aktywistka w niebezpieczeństwie, liczba ofiar rośnie – Amnesty International

Jemeńska aktywistka w niebezpieczeństwie, liczba ofiar rośnie

Amnesty International wezwała dziś władze Jemenu do zapewnienia bezpieczeństwa znanej działaczce na rzecz praw człowieka. Amal Basha otrzymała od nieznanej osoby ostrzeżenie o grożącym jej niebezpieczeństwie, w związku z rzekomym przekazywaniem przez nią informacji Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Amal Basha, przewodnicząca Zgromadzenia Sióstr Arabskich na Rzecz Praw Człowieka (Sisters- Arab Forum for Human Rights (SAFHR)), za pośrednictwem swojego biura otrzymała telefon, w którym ktoś ostrzegł ją przed wychodzeniem z domu i zalecił zastosowanie szczególnych środków ostrożności.

Anonimowy rozmówca powiedział, że jemeńskie siły bezpieczeństwa uważają, że Amal Basha przekazała Radzie Bezpieczeństwa ONZ informacje na temat aktualnej sytuacji w Jemenie, co zostało uznane za “ujawnianie na forum międzynarodowym” spraw wewnętrznych kraju Amal Basha twierdzi, że nie przekazała tego typu informacji do ONZ.

– Władze Jemenu muszą jak najszybciej przeprowadzić dochodzenie w sprawie gróźb kierowanych do czołowej aktywistki na rzecz praw człowieka i podjąć odpowiednie kroki w celu zapewnienia, by osoby odpowiedzialne za planowanie jakichkolwiek działań przeciwko jej życiu zostały zidentyfikowane i postawione przed sądem – powiedział Malcolm Smart, dyrektor Amnesty International ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

– Działacze na rzecz praw człowieka muszą być w stanie wykonywać swoją pracę bez poczucia zagrożenia i zastraszenia.

Członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ zostali wczoraj poinformowali o sytuacji w Jemenie przez przedstawicieli ONZ na zamkniętej sesji. Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała do opanowania emocji i przystąpienia do dialogu w Jemenie, ale nie udało jej się uzgodnić formalnego stanowiska w tej sprawie.

Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się w dniu, w którym co najmniej trzy osoby zginęły w protestach w stolicy Jemenu, Sanie. Wśród ofiar znalazł się członek SAFHR.

Jemeńskie Siły Bezpieczeństwa zaatakowały protestujących armatami wodnymi, gazem łzawiącym, pałkami i bronią palną.

Podobno protestujący rzucali kamieniami w odpowiedzi na użycie siły przez siły bezpieczeństwa.

Wśród śmiertelnie postrzelonych przez siły bezpieczeństwa znalazł się Anis Ahmed Abdu Saeed al-Usaydi, 32-letni pracownik SAFHR. Pozostałe ofiary śmiertelne to Nasser Muhammed Hizam i Abdul Latif Muhammad Abdullah Muhammad Omar.

Po tym jak siły bezpieczeństwa otworzyły ogień do dziesiątek tysięcy demonstrujących w Sanie, zarejestrowano około 60-ciu rannych, wielu z nich z ranami postrzałowymi.

Według jemeńskiej krajowej agencji informacyjnej, prezydent Ali Abdallah Saleh zarządził dochodzenie w sprawie tego incydentu i nakazał Ministrowi Spraw Wewnętrznych aresztowanie i pociągnięcie winnych do odpowiedzialności.

– Najwyższy czas, by władze Jemenu powstrzymały stosowanie siły przez służby bezpieczeństwa przeciwko pokojowym demonstrantom. Należy położyć kres przemocy w praktyce, a nie tylko w teorii – powiedział Malcolm Smart.
Co najmniej 120 osób straciło życie w trwających od miesięcy protestach przeciwrządowych w Jemenie.

We wtorek cztery lekarki chcące udzielić pomocy rannym zostały aresztowane w drodze do szpitala polowego w Sanie przez jemeńskie siły bezpieczeństwa.

Wszystkie cztery, dr Lamis Muhammad Saeed Dhafer, dr Tasnim Ali al-Wafi, dr Tasnim Ali al-Wafi i dr Iman al-Amisi zostały uwolnione około północy po tym, jak organizacje pozarządowe zagroziły, zorganizowanie protestu pod Pałacem Prezydenckim, jeśli lekarki nie zostaną natychmiast zwolnione.

W raporcie zatytułowanym “Chwila prawdy dla Jemenu”, opublikowanym 6 kwietnia 2011, Amnesty International wezwała społeczność międzynarodową do zwiększenia nacisków na Jemen wzywających winnych krwawych zabójstw przed wymiarem sprawiedliwości.

Tłumaczenie: Małgorzata Sankowska
Korekta: Bartosz Kumanek

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uratujmy rosyjską artystkę uwięzioną za antywojenny protest

Powiązane tematy

Powiązany temat

Twój głos ma MOC! – konkurs na akcję o wolności słowa i wyrażania siebie

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

2373