Jestina Mukoko wreszcie wolna! – Amnesty International

Jestina Mukoko wreszcie wolna!

-Jest to przełomowa decyzja ze strony Najwyższego Sądu Zimbabwe i przyjmujemy ją z zadowoleniem,- powiedziała Irene Khan – Sekratarz Generalna Amnesty International. -Rząd musi wycofać wszystkie zarzuty przeciwko aktywistom politycznym i praw człowieka, którzy są celami ataków za pokojowe korzystanie ze swoich praw do wolności stowarzyszania i wypowiedzi.-
Zarzuty, które postawiono Jestinie Mukoko były powszechnie uważane za wyssane z palca, a przedstawione zostały przez poprzedni rząd w ramach szerszej strategii uciszania osób postrzeganych jako polityczni przeciwnicy.
Zarzuty pojawiły się po porwaniu jej z domu przez agentów krajowych służb bezpieczeństwa w dniu 3 grudnia 2008. Była przetrzymywana bez kontaktu ze światem zewnętrznym i torturowana przez swoich porywaczy, podobnie jak 23 innych aktywistów politycznych i praw człowieka.
-To taka ulga. Po raz pierwszy od 3 grudnia [2008] moje życie [znowu] stało się zwyczajne,- Jestina powiedziała Amnesty International po ogłoszeniu decyzji sądu.
Od czasu, kiedy spędziła trzy miesiące w areszcie, po czym została wypuszczona z aresztu za kaucją w marcu 2009, Jestina Mukoko musiała w każdy piątek zgłaszać się na miejscowy posterunek policji w Norton. Jako jeden z warunków wypuszczenia za kaucją, musiała oddać swój paszport.
-Najwyższy czas, aby rząd Zimbabwe pokazał swoje zaangażowanie w rządy prawa i w prawa człowieka poprzez zaprzestanie nadużywania instytucji państwowych dla celów politycznych- stwierdziła Irene Khan. -Osoby za to odpowiedzialne powinny stać się przedmiotem śledztwa oraz powinny ponieść odpowiedzialność za swoje działania.-
tłum. B. Kumanek
Na zdjęciu: Jestina Mukoko rozmawiania z Irene Khan, która odwiedziła ją w Harare w czerwcu 2009 roku.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
2955