Już w piątek dowiemy się, kto otrzyma nagrodę dziennikarską Pióro Nadziei 2013 – Amnesty International

Już w piątek dowiemy się, kto otrzyma nagrodę dziennikarską Pióro Nadziei 2013

Wybrano już teksty i autorów nominowanych w konkursie na najlepszy tekst prasowy o prawach człowieka. 18 października o godz. 19:00 podczas 29. Warszawskiego Festiwalu Filmowego poznamy zwycięzców i osoby wyróżnione.

Jury w składzie: Max Cegielski, Agnieszka Gałka (prezeska Amnesty International), Lidia Ostałowska, Ewa Siedlecka i dr Jacek Wasilewski, nominowało następujące osoby:

Agatę Grzybowską i Wojciecha Karpieszuka za tekst Zabić geja, reportaż o niebezpieczeństwach na jakie narażona jest społeczność LGBT w Ugandzie, “Gazeta Wyborcza” “Duży Format”, luty 2013;

Anetę Jerską za tekst Rabin odbudowuje palestyński dom, wywiad z liderem organizacji “Rabini na rzecz praw człowieka” rabinem Arikiem W. Aschermanem, walczącym o prawa Palestyńczyków, “Przekrój”, wrzesień 2012;

Michała Majewskiego i Pawła Reszkę za tekst Niewolnicy znad Wisły, reportaż o Wietnamczykach pracujących na Wólce Kosowskiej pod Warszawą, będących ofiarami handlu ludźmi, “Wprost”, wrzesień 2012.

Zwycięzcę konkursu poznamy podczas uroczystej gali 18 października o godz. 19:00 w Kinotece (sala 2) podczas 29. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Wręczenie nagrody odbędzie się przed filmem Barzan, dokumentem opowiadającym historię człowieka niesłusznie oskarżonego o terroryzm przez amerykańskie służby. Film ukazuje absurdalność działań administracji, która z powodu bezpieczeństwa ogranicza wolność obywateli.

Jury w swoim postanowieniu podkreśliło, że nagrodziło teksty odznaczające się dziennikarską rzetelnością i zaangażowaniem w temat. W tym roku w konkursie wzięło udział ponad 50 artykułów opublikowanych od maja 2012 do kwietnia 2013. Obok reportaży zgłoszono wiele wywiadów, tekstom pisanym do prasy codziennej towarzyszyły te z tygodników społeczno-politycznych, magazynów kulturalnych czy portali internetowych. Tematy podejmowane w tekstach obejmowały zarówno przypadki łamania praw człowieka w wielu państwach świata, jak również z zaangażowaniem opisywały sprawy w Polsce.

W poprzednich latach wśród wyróżnionych Piórem Nadziei byli: Natalia Bloch, Bartek Dobroch, Agnieszka Fiedorowicz, Andrzej Goszczyński, Magdalena Grzebałkowska, Małgorzata Kolińska-Dąbrowska, Krystyna Kurczab-Redlich, Katarzyna Kwiatkowska, Maria Kruczkowska, Tomasz Kwaśniewski, Joanna Podgórska, Ewa Siedlecka, Witold Szabłowski i Jacek Żakowski.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uratujmy rosyjską artystkę uwięzioną za antywojenny protest

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

Powiązany temat

Peru: Co najmniej 40 osób zabitych podczas protestów, trwających od grudnia 2022

1710