Jury w składzie: Max Cegielski, Draginja Nadaždin, Lidia Ostałowska, Ewa Siedlecka i dr hab. Jacek Wasilewski nominowało następujące osoby:
- Katarzynę Brejwo za reportaż Kiedy zabójca nalewa ci piwo (“Duży Format” “Gazeta Wyborcza”, 12 września 2013) opowiadający o losach kolumbijskich partyzantów i o trudnym procesie ich integracji ze społeczeństwem.
- Agatę Kaźmierską za artykuł Efekty wojen dronów (“Rzeczpospolita”, 31 grudnia 2013), który opisuje, jakie skutki współczesne wojny mają na prawo międzynarodowe, na suwerenność państw i na przestrzeganie praw człowieka.
- Justynę Kopińską za reportaż Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie? (“Duży Format” “Gazeta Wyborcza”, 10 kwietnia 2014), który opisał sytuację maltretowania, torturowania i gwałcenia dzieci w Ośrodku Sióstr Boromeuszek w Zabrzu.
- Małgorzatę Nocuń za artykuł Alim Kajtajew już nie wróci (“Tygodnik Powszechny”, 19 stycznia 2014), opisujący sytuację na Północnym Kaukazie tuż przed igrzyskami w Soczi, m.in. wymuszone zaginięcia.
- Bartosza T. Wielińskiego za reportaż Jesteś nr. 71 (“Duży Format” “Gazeta Wyborcza”, 10 lipca 2013), przedstawiający historię wychowanków domów dla sierot w Austrii i gehennę, którą w tych domach przeszli.
– W tegorocznym konkursie dziennikarskim Amnesty International nominowaliśmy aż 5 osób. Świadczy to o dużej konkurencji i o wyjątkowo trudnym wyborze, przed którym stało jury – mówi Draginja Nadaždin, dyrektorka Amnesty International, która brała udział w obradach jury.
Spośród nominowanych przyznana zostanie nagroda główna – statuetka Pióra Nadziei 2014 – oraz równorzędne wyróżniania. Wyniki konkursu poznamy podczas gali wręczenia nagród, 17 października o godz. 19:00 w Kinotece przed filmem Dawid i ja, który wyświetlany jest w ramach Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Dokument Dawid i ja opowiada o niesłusznie skazanym za morderstwo Davidzie McCallumie, który przesiedział w więzieniu 29 lat oraz o walce, jaką w jego obronie podjęła grupa prawników i reżyser dokumentu.
Jury w swoim postanowieniu podkreśliło, że nagrodziło teksty odznaczające się dziennikarską rzetelnością i zaangażowaniem w temat. W konkursie wzięło udział kilkadziesiąt tekstów opublikowanych od maja 2013 do kwietnia 2014. Obok reportaży zgłoszono wiele wywiadów, tekstom pisanym do prasy codziennej towarzyszyły te z tygodników społeczno-politycznych, magazynów kulturalnych czy portali internetowych. Tematy podejmowane w tekstach obejmowały zarówno przypadki łamania praw człowieka w wielu państwach świata, jak również z zaangażowaniem opisywały sprawy w Polsce.
W poprzednich latach wśród zwycięzców Pióra Nadziei byli: Michał Majewski i Paweł Reszka, Natalia Bloch, Bartek Dobroch, Agnieszka Fiedorowicz, Andrzej Goszczyński, Magdalena Grzebałkowska, Małgorzata Kolińska-Dąbrowska, Krystyna Kurczab-Redlich, Katarzyna Kwiatkowska, Maria Kruczkowska, Tomasz Kwaśniewski, Joanna Podgórska, Ewa Siedlecka, Witold Szabłowski i Jacek Żakowski.