Kambodża: Działaczka na rzecz prawa do ziemi, Tep Vanny, zwolniona z więzienia – Amnesty International

Kambodża: Działaczka na rzecz prawa do ziemi, Tep Vanny, zwolniona z więzienia

W odpowiedzi na wieści, że obrończyni praw człowieka Tep Vanny została zwolniona z więzienia po ułaskawieniu przez króla po ponad 700 dniach w areszcie, Minar Pimple, starszy dyrektor Amnesty International ds. operacji globalnych, powiedział:

Wiadomość, że Tep Vanny ponownie połączyła się z rodziną po ponad dwóch latach niesłusznego więzienia za jej pokojowy aktywizm, jest powodem do świętowania.

“Tep Vanny cierpiała z powodu wielu naruszeń jej praw – od bezpodstawnych, politycznie motywowanych oskarżeń po niesprawiedliwe procesy – i nigdy nie powinna była zostać uwięziona”.

“Oprócz umożliwienia Tep Vanny wznowienia działalności aktywistycznej bez obawy o dalsze represje, władze Kambodży muszą unieważnić wszystkie wyroki skazujące ją i zawiesić dochodzenie w sprawie wszelkich innych zarzutów. Ponadto wielu innych obrońców praw człowieka i więźniów sumienia wciąż trzymanych w więzieniach w kraju musi zostać natychmiastowo i bezwarunkowo uwolnionych”.

Tło wydarzeń:

23 lutego 2017 r. Sąd Pierwszej Instancji w Phnom Penh skazał Tep Vanny za “umyślną przemoc w okolicznościach obciążających” i skazał ją na dwa lata i sześć miesięcy więzienia.

Wyrok został oparty na jej pokojowym uczestnictwie w proteście z marca 2013 r. przed domem premiera Hun Sena, wzywającym do uwolnienia jednego z arbitralnie zatrzymanych członków społeczności Boeung Kak Lake.

Tep Vanny została również zobowiązana do zapłacenia grzywny w wysokości pięciu milionów kambodżańskich rielów (około 1250 USD), a także dziewięciu milionów rielów odszkodowań dla dwóch powodów, którzy są członkami Phnom Penh w dystrykcie Daun Penh.

27 lipca 2017 r. i ponownie 7 lutego 2018 r. Sąd Apelacyjny w Phnom Penh podtrzymał zarówno wyrok skazujący, jak i karę więzienia.

Amnesty International uznało Tep Vanny za więźniarkę sumienia, która była więziona wyłącznie za pokojowe działania na rzecz praw człowieka. Jej historia była częścią globalnej kampanii Odważni, a ponad 200 000 osób z całego świata przyłączyło się do apelu o jej uwolnienie.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Pokaż FIFA czerwoną kartkę! #PayUpFIFA

Powiązane tematy

Powiązany temat

Katar: na miesiąc przed mundialem pracownicy-migranci wciąż są wyzyskiwani, ujawnia raport Amnesty International

Powiązany temat

Iran: Co najmniej 23 dzieci bezkarnie zabitych podczas brutalnego tłumienia młodzieżowych protestów

18335