STOP
TORTUROM

Wisisz przy suficie przez kilka godzin. Twoje mięśnie krzyczą. Ktoś wlewa Ci wodę do ust. Myślisz, że toniesz. Gwałt. Udawana egzekucja. Wszystko, co może Cię złamać. Zmusić do przyznania się do winy. Znajdujesz się w ukryciu, w miejscu, gdzie świat Cię nie widzi. Myślisz, że już o Tobie zapomniano, że jesteś sam. Na całym świecie państwa torturują ludzi takich jak Ty.

Nie zgadzamy się na torturo­wanie ludzi

Kampania

Stań między
ofiarą a katem

Nic nie usprawiedliwia tortur. Są nielegalne i nieludzkie. Globalny zakaz wyraźnie nie wystarcza - na całym świecie ludzie wciąż są poddawani torturom. Amnesty International od 50 lat zajmuje się kampanią przeciwko torturom. W 1984 udało się doprowadzić do przyjęcia na forum ONZ Konwencji w sprawie zakazu stosowania tortur. Jednak dziś wiele państw łamie jej postanowienia. Dlatego kontynuujemy naszą kampanię.

Stajemy między oprawcami a torturowanymi, domagamy się:

  • obecności prawników podczas przesłuchań zatrzymanych,
  • pomocy lekarzy dla ofiar tortur,
  • pociągnięcia oprawców do odpowiedzialności.

Ale nie jesteśmy w stanie uczynić tego sami, potrzebujemy Twojej pomocy. Możesz poznać prawdę o skali stosowania tortur na świecie i zaangażować się w kampanię STOP TORTUROM. Razem możemy zmusić władze państw, by dotrzymały swoich obietnic, interweniować tam, gdzie ludzie są torturowani i nagłaśniać historie ofiar tortur.

Tortury są wciąż  

stosowane w

141

krajach

44%

ludzi czuje się zagrożonych torturami w swoim kraju

36%

ludzi uważa,że tortury  dla ochrony społeczeństwa mogą być uzasadnione 

Źródło: GlobeScan Zobacz raport

36% osób w polsce obawia się, że jeśli zostaną aresztowane  grożą im tortury

przeczytaj raport
stop_torturom

Spot z wierszem Wisławy Szymborskiej

W latach 2013-2014 AI udokumentowała 27 różnych metod tortur, m. in. wbijanie igieł pod paznokcie, oblewanie stopionym plastikiem, rażenie genitaliów prądem.

To niesprawiedliwe, że inni muszą cierpieć tak samo jak ja. Nikt nie powinien być torturowany. Proszę Was, abyście wsparli mnie w walce, którą zdecydowałam się podjąć. Chcę, by winni odpowiedzieli za swoje czyny!
Claudia Medina, Meksyk
227293_Mirsobir_Khamidkariev_petycjanowa

Sprawiedliwość dla Mirsobira Chamidkariewa!

W czerwcu 2014 roku Mirsobir Chamidkariew, uzbecki producent filmowy i biznesmen, został porwany i był przetrzymywany w odosobnieniu w Moskwie. Rosyjscy funkcjonariusze bezpieczeństwa założyli mu kaptur na głowę i bili. Potem został przymusowo zawrócony do Uzbekistanu.

Działaj Teraz! Sprawiedliwość dla porwanego i torturowanego Uzbeka!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Tortury w tajnym więzieniu CIA w Starych Kiejkutach – Polacy, nic się nie stało!

Powiązany temat

Iran: Co najmniej 23 dzieci bezkarnie zabitych podczas brutalnego tłumienia młodzieżowych protestów

Powiązany temat

Iran: Społeczność międzynarodowa musi pilnie podjąć odpowiednie kroki w obliczu brutalnego tłumienia demonstracji po śmierci Mahsy Amini