Wisisz przy suficie przez kilka godzin. Twoje mięśnie krzyczą. Ktoś wlewa Ci wodę do ust. Myślisz, że toniesz. Gwałt. Udawana egzekucja. Wszystko, co może Cię złamać. Zmusić do przyznania się do winy. Znajdujesz się w ukryciu, w miejscu, gdzie świat Cię nie widzi. Myślisz, że już o Tobie zapomniano, że jesteś sam. Na całym świecie państwa torturują ludzi takich jak Ty.
Stań między
ofiarą a katem
Nic nie usprawiedliwia tortur. Są nielegalne i nieludzkie. Globalny zakaz wyraźnie nie wystarcza - na całym świecie ludzie wciąż są poddawani torturom. Amnesty International od 50 lat zajmuje się kampanią przeciwko torturom. W 1984 udało się doprowadzić do przyjęcia na forum ONZ Konwencji w sprawie zakazu stosowania tortur. Jednak dziś wiele państw łamie jej postanowienia. Dlatego kontynuujemy naszą kampanię.
Stajemy między oprawcami a torturowanymi, domagamy się:
- obecności prawników podczas przesłuchań zatrzymanych,
- pomocy lekarzy dla ofiar tortur,
- pociągnięcia oprawców do odpowiedzialności.
Ale nie jesteśmy w stanie uczynić tego sami, potrzebujemy Twojej pomocy. Możesz poznać prawdę o skali stosowania tortur na świecie i zaangażować się w kampanię STOP TORTUROM. Razem możemy zmusić władze państw, by dotrzymały swoich obietnic, interweniować tam, gdzie ludzie są torturowani i nagłaśniać historie ofiar tortur.
stosowane w
141
krajach
44%
ludzi czuje się zagrożonych torturami w swoim kraju36%
ludzi uważa,że tortury dla ochrony społeczeństwa mogą być uzasadnioneŹródło: GlobeScan Zobacz raport
36% osób w polsce obawia się, że jeśli zostaną aresztowane grożą im tortury
przeczytaj raportTo niesprawiedliwe, że inni muszą cierpieć tak samo jak ja. Nikt nie powinien być torturowany. Proszę Was, abyście wsparli mnie w walce, którą zdecydowałam się podjąć. Chcę, by winni odpowiedzieli za swoje czyny!

Sprawiedliwość dla Mirsobira Chamidkariewa!
W czerwcu 2014 roku Mirsobir Chamidkariew, uzbecki producent filmowy i biznesmen, został porwany i był przetrzymywany w odosobnieniu w Moskwie. Rosyjscy funkcjonariusze bezpieczeństwa założyli mu kaptur na głowę i bili. Potem został przymusowo zawrócony do Uzbekistanu.
materiały do pobrania:
- Raport nt. tortur na świecie w perspektywie ostatnich 30 lat 4280_Torture_media_briefing_complete_web
- Sondaz globalny nt. tortur Globe scan Sondaz_globalny_globe_scan_Amnesty
- Sondaz Polska nt tortur SW Research Sondaz_Polska_SW_Research_Amnesty
- Infografiki - Globalny sondaż nt. tortur Infografiki_Global_Survey
- Ewaluacja globalnej kampanii Stop Torturom Ewaluacja globalnej kampanii STOP TORTUROM