KARA ŚMIERCI 2011: Fakty i liczby – Amnesty International

KARA ŚMIERCI 2011: Fakty i liczby

Co najmniej 676 osób zostało straconych w 20 krajach w 2011 r. Większość egzekucji miało miejsce w Chinach, Iraku, Iranie, Korei Północnej, Arabii Saudyjskiej, Somalii, USA i Jemenie.
Raport “Wyroki śmierci i egzekucje w 2011 r.”, fot. Grzegorz Żukowski/Amnesty International

Chiny wykonały karę śmierci na większej liczbie ludzi niż reszta świata razem wzięta – rzeczywiste rozmiary stosowania kary śmierci w Chinach nie są znane, jako że dane są objęte tajemnicą państwową.

Na Bliskim Wschodzie liczba potwierdzonych egzekucji wzrosła o prawie 50 procent. W porównaniu do 2010 r. w 2011 r. zostało straconych o 149 osób więcej – ze względu na gwałtowny wzrost egzekucji w Iranie, Iraku i Arabii Saudyjskiej.

W 2011 r. przeprowadzono egzekucje tylko w 20 z 198 państw – jest to spadek o ponad jedną trzecią w porównaniu z okresem sprzed 10 lat (31 krajów wykonało karę śmierci w 2002 r.).

140 państw na całym świecie (ponad dwie trzecie) jest zwolennikami abolicji kary śmierci w prawie lub w praktyce. W 2011 r. w 33 krajach odnotowano złagodzenia kary lub ułaskawienia od wyroków śmierci, w porównaniu z 19 w 2010 r.

Pod koniec 2011 r. przynajmniej 18 750 osób znajdowało się w celi śmierci.

Karę śmierci zastosowano do karania cudzołóstwa i sodomii w Iranie, przestępstw religijnych, takich jak apostazja, w Iranie, bluźnierstwa w Pakistanie, stosowania „czarów” w Arabii Saudyjskiej, handlu ludzkimi kośćmi w Republice Konga i przestępstw związanych z narkotykami w ponad dziesięciu krajach.

Co najmniej 3 osoby zostały stracone w Iranie za przestępstwa, które popełniły, gdy miały poniżej 18 roku życia –pogwałca to prawo międzynarodowe.

W większości krajów, w których ludzie zostali skazani na śmierć lub zostali straceni, postępowanie sądowe nie spełniało międzynarodowo uznanych standardów uczciwego procesu. W niektórych państwach zeznania wydobyte zostały przez tortury lub inne środki przymusu – m.in.: w Chinach, Iranie, Iraku, Korei Północnej, i Arabii Saudyjskiej.

Nieproporcjonalnie często karę śmierci stosowano wobec obcokrajowców, zwłaszcza w Arabii Saudyjskiej, Malezji, Singapurze i Tajlandii.

Na Białorusi i w Wietnamie ani więźniowie, ani ich rodziny i prawnicy, nie byli informowani o nadchodzącej egzekucji.

Wiadomo o wykonywaniu legalnych publicznych egzekucji przeprowadzonych w Korei Północnej, Arabii Saudyjskiej i Somalii, a także w Iranie.

AFRYKA

W Afryce Subsaharyjskiej w 2011 roku dokonano egzekucji w Somalii, Sudanie Południowym i Sudanie. Sierra Leone ogłosiło, a Nigeria potwierdziła, oficjalne moratorium na egzekucje.

AMERYKA

USA było po raz kolejny jedynym krajem w obu Amerykach, w którym stosowano karę śmierci. Liczba egzekucji w USA spadła do 43 w 2011 roku, z poziomu 46 w 2010 r. i 71 w 2002 roku. 78 nowych wyroków śmierci zostało ogłoszonych w USA w 2011 roku. Liczba ta stanowi znaczny spadek stosowania kary śmierci, w porównaniu ze średnią 280 wyroków śmierci rocznie w latach 80. i 90.

Od 1973 r. 140 osób skazanych na śmierć w USA zostało zwolnionych od odpowiedzialności za popełnione przestępstwa. Illinois zniósł karę śmierci jako szesnasty stan. Moratorium zostało ogłoszone w stanie Oregon.

Z wyjątkiem co najmniej sześciu nowych wyroków śmierci w Gujanie, Saint Lucia oraz Trynidadzie i Tobago, Ameryka Południowa i Karaiby były obszarami wolnymi od kary śmierci w 2011 roku.

Azja i Pacyfik

Z wyjątkiem pięciu nowych wyroków śmierci w Papui Nowej Gwinei, region Pacyfiku pozostawał obszarem wolnym od kary śmierci w 2011 roku.

W 2011 r. brak egzekucji odnotowano w Japonii – po raz pierwszy od 19 lat – i Singapurze. Rząd chiński zniósł stosowanie kary śmierci w stosunku do 13 przestępstw gospodarczych, ale zmiany w prawie spowodowały dodanie dwóch przestępstw, za które grozi kara śmierci.

Na Tajwanie rząd usunął karę śmierci z kodeksu wojskowego za szereg przestępstw, w tym porwania, przemyt broni i fałszowanie pieniędzy.

Europa

Białoruś jest jedynym krajem w Europie i spośród krajów byłego Związku Radzieckiego, który przeprowadzał egzekucje w 2011 roku.

Łotwa podjęła odpowiednie kroki by znieść karę śmierci za wszystkie przestępstwa – co sprawia, że Łotwa jest dziewięćdziesiątym siódmym krajem na świecie który to zrobił (stan na dzień 1 stycznia 2012 r.).

Parlamenty w Beninie i Mongolii przyjęły ustawy ratyfikujące kluczowy traktat ONZ, którego celem jest zniesienie kary śmierci.

Bliski Wschód i Afryka Północna

Stosowanie kary śmierci w czterech krajach – Iraku, Iranie, Arabii Saudyjskiej i Jemenie – stanowi 99 procent wszystkich odnotowanych egzekucji na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

Amnesty otrzymała wiarygodne doniesienia o dużej liczbie niepotwierdzonych lub nawet tajnych egzekucjach w Iranie, które niemal podwajają liczbę egzekucji potwierdzonych oficjalnie.

Ściągnij raport z amnesty.org.pl

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymajmy egzekucję dwóch braci na Białorusi!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Weź udział w wydarzeniu centralnym Maratonu Pisania Listów 10 grudnia w Warszawie!

Powiązany temat

Ukraina: Brak zakwaterowania szczególnie zagraża osobom starszym przesiedlonym w wyniku rosyjskiej inwazji – nowy raport Amnesty International

Powiązany temat

Turcja: Sprawiedliwość zwycięża – wyroki skazujące czterech obrońców praw człowieka uchylone

5527