Kara śmierci w 2018: znaczący spadek liczby egzekucji na świecie – Amnesty International

Kara śmierci w 2018: znaczący spadek liczby egzekucji na świecie

• Liczba wykonanych wyroków śmierci na świecie spadła o 31%, osiągając najniższy poziom od co najmniej dekady. <br /> • W kilku krajach odnotowano wzrost liczby egzekucji, w tym na Białorusi, w Japonii, Singapurze, Sudanie Południowym i Stanach Zjednoczonych. <br /> • Tajlandia wznowiła egzekucje zaś Sri Lanka zagroziła, że ​​pójdzie w jej ślady. <br /> • Chiny pozostały krajem, w którym wykonuje się najwięcej egzekucji, kolejnymi krajami z największą liczbą wykonanych wyroków są Iran, Arabia Saudyjska, Wietnam i Irak.

Liczba wykonanych na świecie egzekucji spadła w ubiegłym roku o prawie jedną trzecią, do najniższej wartości od co najmniej dekady, podało Amnesty International w opublikowanym dzisiaj globalnym raporcie na temat kary śmierci w 2018 roku. Statystyki uwzględniają egzekucje na całym świecie, z wyjątkiem Chin, gdzie prawdopodobnie wykonuje się tysiące wyroków śmierci, jednakże informacje na ich temat klasyfikowane są jako tajemnica państwowa.

Po zmianie przepisów antynarkotykowych egzekucje w Iranie – kraju, w którym powszechne jest stosowanie kary śmierci – spadły o 50%. Irak, Pakistan i Somalia również wykazały znaczną redukcję liczby wykonywanych wyroków śmierci. W rezultacie dane dotyczące egzekucji spadły globalnie z co najmniej 993 przypadków w 2017 r. do minimum 690 przypadków w 2018 r.

Znaczący spadek liczby egzekucji na całym świecie dowodzi, że nawet w tych krajach, po których najmniej byśmy się tego spodziewali, zostają wprowadzone zmiany i władze tych krajów zdają sobie sprawę, że kara śmierci nie jest rozwiązaniem,

– powiedział Kumi Naidoo, Sekretarz Generalny Amnesty International.

„Pomimo pewnych regresywnych kroków ze strony niektórych krajów, liczba egzekucji przeprowadzanych w krajach przodujących w statystykach znacznie spadła. Jest to pełna nadziei wskazówka, że ​​to tylko kwestia czasu, zanim ta okrutna kara stanie się tylko historią” – podkreślił Naidoo.

Przywrócenie kary śmierci

Jednakże poza dobrymi wieściami są i złe. Amnesty International odnotowało wzrost liczby egzekucji na Białorusi, w Japonii, Singapurze, Sudanie Południowym i Stanach Zjednoczonych. W Tajlandii przeprowadzono pierwszą egzekucję od 2009 r. a prezydent Sri Lanki Maithripala Sirisena oświadczył, że wznowi egzekucje po ponad 40 latach, publikując w lutym 2019 r. ogłoszenie o poszukiwaniu katów.

Cieniem na dobrych wiadomościach z 2018 r. kładą się niestety działania niewielkiej liczby państw, które są haniebnie zdeterminowane, aby odwrócić pozytywny trend

– powiedział Kumi Naidoo.

„Japonia, Singapur i Sudan Południowy odnotowały najwyższy poziom egzekucji od lat, a Tajlandia wznowiła egzekucje po prawie dekadzie, jednakże te kraje tworzą obecnie kurczącą się mniejszość. Do wszystkich krajów, które nadal stosują karę śmierci – wzywam was, abyście działali odważnie i odrzucili tę odrażającą karę” – zaapelował Naidoo.

Noura Hussein, młoda Sudanka, została skazana na śmierć w maju 2018 r. za zabicie mężczyzny, który usiłował ją zgwałcić i któremu została przymusowo poślubiona. Po ogólnoświatowym oburzeniu, w tym kampanii Amnesty International, jej wyrok śmierci został zmieniony na karę 5 lat więzienia i konieczność zapłacenia odszkodowania rodzinie zabitego mężczyzny.

Noura powiedziała Amnesty International:

„Byłam w absolutnym szoku, gdy sędzia powiedział mi, że zostałam skazana na śmierć. Nie zrobiłam nic, by zasłużyć na śmierć. Nie mogłam uwierzyć w poziom niesprawiedliwości, zwłaszcza dla kobiet. Nigdy wcześniej nie wyobrażałam sobie, że będę stracona. Pierwszą rzeczą, która przyszła mi do głowy, było: Jak czują się ludzie przed egzekucją? Co robią? Mój przypadek był szczególnie trudny, ponieważ w chwili skazania moja rodzina się mnie wyrzekła. Sama musiałam poradzić sobie z szokiem.”

Lista krajów wykonujących najwięcej wyroków śmierci

Chiny pozostały największym na świecie katem, ale prawdziwy zakres stosowania kary śmierci w Chinach jest nieznany, ponieważ dane te są klasyfikowane jako tajemnica państwowa. Amnesty International uważa, że ​​tysiące ludzi jest skazywanych na karę śmierci i poddawanych egzekucji każdego roku.

W bezprecedensowym posunięciu dane dotyczące kary śmierci zostały udostępnione publicznie przez władze w Wietnamie, które poinformowały, że w 2018 r. przeprowadzono co najmniej 85 egzekucji. Potwierdza to miejsce Wietnamu w pierwszej piątce krajów wykonujących karę śmierci na świecie: Chiny (tysiące egzekucji), Iran (co najmniej 253), Arabia Saudyjska (149), Wietnam (co najmniej 85) i Irak (co najmniej 52).

Hồ Duy Hải został skazany za kradzież i morderstwo po tym, jak mówi, gdy był torturowany w celu podpisania „zeznania”. Został w 2008 r. skazany na śmierć. Pozostaje w celi śmierci w Wietnamie. Stres związany z oczekiwaniem na wykonanie kary wywarł niezwykle szkodliwy wpływ na jego rodzinę.

Jego matka, Nguyễn Thị Loan, powiedziała Amnesty International:

„Minęło 11 lat, odkąd został aresztowany, a nasza rodzina została rozdarta. Nie mogę już znieść tego bólu. Samo myślenie o cierpieniu mojego syna za kratami bardzo mnie boli. Chciałbym, aby społeczność międzynarodowa pomogła połączyć moją rodzinę. Jesteście moją jedyną nadzieją.”

Pomimo znacznego spadku liczby egzekucji, które przeprowadzono w Iranie, kraj ten nadal odpowiada za ponad jedną trzecią egzekucji odnotowanych na całym świecie.

Amnesty International jest również zaniepokojone gwałtownym wzrostem liczby wyroków śmierci, które zostały wydane w niektórych krajach w 2018 roku.

W Iraku liczba wydanych wyroków śmierci wzrosła czterokrotnie z co najmniej 65 w 2017 r. do co najmniej 271 w 2018 r. W Egipcie liczba takich wyroków wzrosła o ponad 75% z co najmniej 402 w 2017 r., do co najmniej 717 w 2018 r. Wzrost ten można przypisać temu, że władze egipskie wydają wyroki śmierci w wyniku rażąco niesprawiedliwych procesów, często opartych na „zeznaniach” uzyskanych w wyniku tortur i wadliwych dochodzeń policyjnych.

Światowy trend w kierunku zniesienia kary śmierci

Jednak dane liczbowe z 2018 r. pokazują, że wykonanie wyroków kary śmierci zdecydowanie spada a na całym świecie podejmowane są skuteczne kroki, aby położyć kres tej okrutnej i nieludzkiej karze.

Na przykład w Burkina Faso przyjęto nowy kodeks karny, który skutecznie zniósł karę śmierci w czerwcu 2018 r. W lutym i lipcu odpowiednio Gambia i Malezja ogłosiły oficjalne moratorium na egzekucje. W Stanach Zjednoczonych ustawa o karze śmierci w stanie Waszyngton w październiku została uznana za niekonstytucyjną.

Podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w grudniu 2018 r. bezprecedensowa liczba 121 krajów głosowała za poparciem światowego moratorium na karę śmierci. Tylko przedstawiciele 35 państw głosowali przeciw.

„Powoli, ale konsekwentnie, buduje się światowy konsensus w kierunku zakończenia stosowania kary śmierci. Amnesty International od ponad 40 lat prowadzi kampanię na rzecz powstrzymania egzekucji na całym świecie, ale przy 19 000 osób wciąż przebywających w celach śmierci na całym świecie, walka jest daleka od zakończenia” – powiedział Kumi Naidoo.

Od Burkina Faso po Stany Zjednoczone podejmowane są konkretne kroki w celu zniesienia kary śmierci. Teraz zależy to od innych krajów. Wszyscy chcemy żyć w bezpiecznym społeczeństwie, ale egzekucje nigdy nie są rozwiązaniem. Dzięki ciągłemu wsparciu ludzi na całym świecie możemy – i zrobimy to – położyć kres karze śmierci raz na zawsze,

– dodał.

Pod koniec 2018 r. 106 krajów zniosło karę śmierci za wszystkie przestępstwa, a 142 kraje zniosły karę śmierci w prawie lub praktyce.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymajmy egzekucję dwóch braci na Białorusi!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Kara śmierci 2021: Wzrost liczby zabójstw usankcjonowanych przez państwo – coraz częstsze egzekucje w Iranie i Arabii Saudyjskiej

Powiązany temat

Kara śmierci 2020: Pomimo pandemii Covid-19, niektóre państwa bezwzględnie stosowały wyroki śmierci i egzekucje

24757