Katowice: Marsz milczenia ?Solidarni z Tybetem? – Amnesty International

Katowice: Marsz milczenia ?Solidarni z Tybetem?

Rozpoczęliśmy o godz. 16:30 na Placu Wolności w Katowicach. Stamtąd wyruszyliśmy: jako pierwsza osoba przebrana za sportowca niosącego znicz olimpijski, a następnie uczestnicy akcji, z pomarańczowymi akcentami. Wiele osób udało nam się namówić do zaklejenia ust. Bardzo powolnym krokiem, w rytm rozbrzmiewającego bębna dotarliśmy do ulicy Stawowej. Tam też odbyła się druga – stacjonarna – część akcji. Kredą na ziemi narysowaliśmy czołg celujący do postaci z loga Olimpiady w Pekinie oraz ulożyliśmy znicze w kształt kół olimpijskich.

W akcji brało udział ok. 200 osób. Bardzo duże było zainteresowanie mediów. Pojawiły się 4 stacje telewizyjne: TVP Info, TVN 24, TV Puls oraz nowa TVS (TV Silesia), cztery radiowe: Radio Zet, TOK FM, Radio Katowice, Radio eM oraz przedstawiciele prasy: Gazeta Wyborcza, Dziennik Polska, a także portalu www.mmsilesia.pl.

 Galeria zdjęć z akcji dostępna pod adresem:http://fakty.interia.pl/galerie/polska-lokalna/katowice-dla-tybetu/zdjecie/duze,727364,1,270

Tło wydarzeń

  Według Amnesty International władze chińskie powinny złożyć pełne sprawozdanie na temat zatrzymanych, zapewnić by nie byli torturowani ani w żaden inny sposób źle traktowani, by mieli dostęp do prawników oraz opieki medycznej, a także by jak najszybciej stanęli przed niezależnymi sądami z prawem do obrony. Chiny muszą pozwolić na pełny i nie utrudniony dostęp dziennikarzy i innych niezależnych obserwatorów do Tybetu i pozostałych rejonów zamieszkałych przez Tybetańczyków. Niezbędna jest także zgoda na niezależne śledztwo ONZ w sprawie ostatnich wydarzeń.
            Amnesty International jako organizacja apolityczna nie zajmuje stanowiska w kwestii niepodległości Tybetu. Nie wzywa również do bojkotu Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3631