Kiedy przestajesz istnieć. Kontrola migracji na Morzu Śródziemnym – Amnesty International

Kiedy przestajesz istnieć. Kontrola migracji na Morzu Śródziemnym

Co roku tysiące ludzi z Afryki i Bliskiego Wschodu próbują przedostać się do Europy. Decydują się przebyć trudną drogę, aby dotrzeć na Stary Kontynent. Tylko w 2011 roku na Morzu Śródziemnym zginęło ponad 1500 migrantów i uchodźców.

– Amnesty International rozpoczęła europejską kampanię na temat traktowania uchodźców i migrantów przez kraje Starego Kontynentu. To, co dzieje się na Morzu Śródziemnym, jest nie do przyjęcia – mówi Draginja Nadaždin, Dyrektorka Amnesty International Polska. – W zeszłą środę na statku płynącym do Włoch zginęły 54 osoby, które umarły głównie z pragnienia. Przeżył tylko jeden mężczyzna. W zeszłym roku w jednym tylko przypadku brak odpowiedniej reakcji NATO i innych przepływających w pobliżu jednostek kosztowało życie 63 osób, które bez jedzenia i picia dryfowały na małej łodzi przez 2 tygodnie – dodaje Nadaždin.

Kampania Amnesty International Kiedy przestajesz istnieć będzie dotykać problemu traktowania przez kraje europejskie migrantów, uchodźców i osób starających się o status uchodźcy. – Taka europejska kampania jest bardzo potrzebna – podkreśla Nadaždin. – Wiele państw Unii Europejskiej dąży obecnie do eksternalizacji polityki migracyjnej, kontroli granic i przepływu osób. Chcąc ograniczyć napływ migrantów i uchodźców do Europy, podejmują działania, które mają ich zatrzymać poza granicami kontynentu – tłumaczy Nadaždin.

Cudzoziemcy przyjeżdżają do Europy z różnych powodów. Niektórzy uciekają przed niebezpieczeństwami i prześladowaniami, inni chcą rozpocząć nowe życie i znaleźć pracę. Rzeczywistość, z którą się zderzają, jest jednak zatrważająca. Europa nie przestrzega ich praw i stara się ignorować problemy migrantów i uchodźców. Dla władz osoby te przestają istnieć. Tak długo jak ta sytuacja będzie miała miejsce, tak długo osoby te będą narażone na poniżające traktowanie, wykorzystywanie i inne niebezpieczeństwa.

Film:

Pełna treść raportu do pobrania poniżej: 

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj równych szans dla wszystkich uczniów i uczennic w Polsce!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

2048