Kirgistan ratyfikuje Konwencję o prawach osób z niepełnosprawnościami – Amnesty International

Kirgistan ratyfikuje Konwencję o prawach osób z niepełnosprawnościami

Amnesty International z zadowoleniem przyjęło podpisanie przez prezydenta Kirgistanu Sooronbaja Dżeenbekowa ustawy o ratyfikacji Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami. Otwiera to nowe możliwości dla setek tysięcy ludzi Ustawa wejdzie w życie dziesięć dni po jej publikacji.

Ratyfikacja konwencji otwiera drogę do skutecznego włączenia 180 tys. Osób z niepełnosprawnościami w życie społeczne i gospodarcze Kirgistanu

– powiedziała Anna Kirey, zastępczyni dyrektora ds. Europy Wschodniej i Azji Środkowej w Amnesty International.

Priorytetem dla rządu Kirgistanu powinno być zagwarantowanie osobom z niepełnosprawnościami zaangażowania we wszystkie procesy decyzyjne, w tym w odpowiednie grupy robocze i komisje. Wdrożenie Konwencji będzie wymagało wspólnego podejścia do polityki i rzecznictwa ze strony osób z niepełnosprawnościami oraz reprezentujących ich organizacji.

– Amnesty International miała zaszczyt wspierać kirgiskich partnerów w kampanii na rzecz ratyfikacji Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami. Razem poczyniliśmy wymierne postępy w walce z uprzedzeniami i błędnymi wyobrażeniami o tych osobach – podkreśliła Anna Kirey.

– Ten sukces był możliwy dzięki pracy licznych niestrudzonych działaczy, jedna z nich – Gulzar Duszenowa, była bohaterką ubiegłorocznej kampanii „Maraton Pisania Listów” – dodała.

Gulzar Duszenowa – działaczka na rzecz praw osób niepełnosprawnych z Kirgistanu powiedziała Amnesty International:

Jestem wdzięczna za wszelkie wsparcie i solidarność tak wielu aktywistek i aktywistów Amnesty International, którzy dbają o nasze prawa, mimo że pochodzą z wielu różnych krajów.

– Jak mówi przysłowie, jeśli osoby z niepełnosprawnościami i osoby starsze żyją dobrze, całe społeczeństwo żyje dobrze. Chcę też powiedzieć to głośno i wyraźnie, że nic o nas nie powinno dziać się bez nas – dodała Gulzar Duszenowa.

Tło

14 marca prezydent Sooronbaj Dżeenbekow podpisał ustawę ratyfikującą Konwencję o prawach osób z niepełnosprawnościami, przyjętą wcześniej przez jednoizbowy parlament kirgiski Żogorku Kenesz. Kirgistan jest jednym z trzech byłych krajów sowieckich, które podpisały, ale do niedawna nie ratyfikowały konwencji. Dwa pozostałe kraje to Tadżykistan i Uzbekistan.

Więcej o sprawie Gulzar Duszenowej na stronie maraton.amnesty.org.pl>>

Zdjęcie w nagłówku: Gulzar Duszenowa i jej dwóch synów, © Svetlana Zelenskaya/Amnesty International
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia

Powiązane tematy

Powiązany temat

Dziennikarze i niezależni obserwatorzy uciszani by świat nie dowiedział się o protestach w Rosji – nowy raport 

Powiązany temat

Ukraina: bezprawne przesiedlanie ludności cywilnej przez Rosję stanowi zbrodnię wojenną i może stanowić zbrodnię przeciwko ludzkości – nowe ustalenia Amnesty International

24408