Kolejna debata z cyklu “Jak rozliczyć udział państw europejskich w programie tajnych więzień CIA?” – Amnesty International

Kolejna debata z cyklu “Jak rozliczyć udział państw europejskich w programie tajnych więzień CIA?”

2 sierpnia 2012 roku (czwartek, godz. 19:00) pojawi się okazja, by kolejny raz zastanowić się, jak rozliczyć współudział państw europejskich w programie tajnych więzień CIA, na ile postępowanie sądowe w tej sprawie może być tajne, jakie są priorytety w państwie prawa ? zapewnienie porządku konstytucyjnego, czy prerogatywy służb specjalnych, wreszcie ? jak może się rozwijać sytuacja w Polsce.

Amnesty International od lat monitoruje kwestię tajnych więzień CIA w Polsce i inne przypadki naruszeń praw człowieka w ramach tzw. wojny z terroryzmem. Organizacja domaga się od rządów rozliczenia porwań, bezprawnego przetrzymywania, nielegalnych transferów i tortur oraz postawienia sprawców przed wymiarem sprawiedliwości. Nie zgadza się na próby usprawiedliwienia tortur i wyciszania sprawy. W celu nagłaśniania postępów polskiego śledztwa i przypomnienia o jego wadze Amnesty International organizuje cykl paneli z udziałem ekspertów i publicystów z Polski i ze świata. Pierwsza edycja debaty, w której udział wzięli eurodeputowana Hél-ne Flautre, Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Jacek Żakowski, Adam Krzykowski i Draginja Nadaždin, odbyła się 16 maja br.

Amnesty International organizuje najbliższą debatę w odpowiedzi na przygotowywany przez Parlament Europejski raport o programie tajnych więzień CIA w Europie oraz w odpowiedzi na wniosek Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu do polskich władz o wydanie tajnych akt sprawy. Chcielibyśmy zastanowić się, dlaczego w debacie publicznej pojawiały się głosy usprawiedliwiające łamanie prawa oraz jak zapewnić sprawiedliwość i przejrzystość politycznie niewygodnego śledztwa w państwie prawa.

Udział wezmą:

Józef Pinior, senator RP

Mikołaj Pietrzak, pełnomocnik Abd al-Rahima al-Nashiriego

Roman Kurkiewicz, redaktor naczelny -Przekroju-

Draginja Nadaždin, Dyrektorka Amnesty International Polska

Debatę poprowadzi Michał Kurpiński.

Panel odbędzie się w czwartek, 2 sierpnia 2012 roku o godzinie 19:00
we Wrzeniu Świata, ul. Gałczyńskiego 7, Warszawa.

Wstęp wolny.

Polecamy wpis o tajnych więzieniach CIA w Polsce Draginji Nadaždin, Dyrektorki Amnesty International Polska —>123

 

 

 

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

NIE dla rozlewu krwi w Iranie

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

Powiązany temat

List Komitetu Obrony Sprawiedliwości do Marszałka Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym 

2042