Kolumbia: Amnesty International potępia zabójstwa osób cywilnych, dokonywane przez partyzantów FARC – Amnesty International

Kolumbia: Amnesty International potępia zabójstwa osób cywilnych, dokonywane przez partyzantów FARC

Przed zabójstwami, 25 lutego, FARC miały zaatakować autobus w departamencie Caquetá. W napadzie zginęło co najmniej dziewięciu cywili, w tym dwoje dzieci. Nastąpił on po ogłoszeniu przez FARC zakazu ruchu wszelkich pojazdów w tym regionie. Wcześniej, partyzanci FARC palili pojazdy i zabijali cywili, którzy nie zastosowali się do podobnych zakazów ruchu pojazdów.Zabójstwa te budzą niepokój o bezpieczeństwo państwa i nowo wybranych przedstawicieli władzy w świetle zbliżających się wyborów do kongresu (12 marca), jak również osoby w innych częściach kraju w kontekście ograniczeń ruchu, nakazanych przez FARC


 


Raz jeszcze Amnesty International podkreśla pilną konieczność zawarcia humanitarnego porozumienia między rządem a partyzantami, by wyłączyć z konfliktu cywili. Ponadto, siły partyzanckie muszą natychmiast zobowiązać się do przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego.

Władze Kolumbii muszą zagwarantować, by odpowiedzialni za takie czyny trafili przed wymiar sprawiedliwości. Jednakowoż Amnesty International obawia się, że uchwalone niedawno przez rząd prawo pozwoli na skuteczne unikanie wymiaru sprawiedliwości przez podmioty dopuszczające się pogwałcenia praw człowieka oraz międzynarodowego prawa humanitarnego, takie, jak siły bezpieczeństwa, siły paramilitarne wspierane przez armię i ugrupowania partyzanckie. Podjęcie takich kroków pokazuje bojownikom, że mogą nadal niemal całkowicie bezkarnie atakować cywilów.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
4147