Kolumbia: Należy niezwłocznie uwolnić biskupa – Amnesty International

Kolumbia: Należy niezwłocznie uwolnić biskupa

Informacje, które pojawiły się w prasie, potwierdzają, że grupa partyzantów z Wojska Wyzwolenia Narodowego (Ejército de Liberación Nacional, ELN) jest odpowiedzialna za uprowadzenie jego eminencji Misaela Vacca Ramíreza i innych dwóch duchownych, których później wypuszczono na wolność.


 


„Porwanie biskupa to tylko jeden z ostatnich przykładów rażącego braku szacunku, jaki kolumbijskie grupy zbrojne przejawiają wobec cywilów.”


 


Amnesty International apeluje do grup zbrojnych, aby zaniechały tej praktyki i natychmiast wypuściły na wolność wszystkich zakładników.


 


„Wykorzystywanie życia ludzkiego dla osiągnięcia celów politycznych jest absolutnie nie do zaakceptowania” – ogłosiła Amnesty International, naciskając na grupy zbrojne, aby respektowały prawo do życia i nietykalności fizycznej przetrzymywanych przez nie osób.


 


Informacje uzupełniające:


 


W 2003 roku w Kolumbii zostało porwanych około 2 200 osób, z czego ponad połowa przez grupy partyzanckie i paramilitarne wspierane przez wojsko. Większość tych porwań to dzieło partyzantów, zwłaszcza należących do grupy Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii (Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia, FARC).

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
4738