Kolumbia: Strzelanie do cywilów przez uzbrojone grupy jest poważnym naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego – Amnesty International

Kolumbia: Strzelanie do cywilów przez uzbrojone grupy jest poważnym naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego

             Według raportów prasowych, 24 maja 2005 roku wojownicy FARC weszli do siedziby władz miejskich w Puerto Rico w departamencie Caquetá  na południowym wschodzie Kolumbii. Zabili tam radnych José Ausencio Olarte, Willarda Villegas, Gerardo Collazos, Silvio Mesa i Johna Ferney González oraz przewodniczącego rady miejskiej Germána Rodríguez. Świadkowie wskazują na FARC jako odpowiedzialnych za atak.


 


            Konieczne jest podjęcie dokładnego i bezstronnego śledztwa w celu ustalenia odpowiedzialnych za  śmierć ofiar i rozpoczęcia procesu sądowego.


 


            W ostatnich latach bojownicy FARC wielokrotnie grozili zabiciem radnych i innych przedstawicieli władz państwa w departamencie Caquetá i w innych częściach Kolumbii. Ponoszą oni odpowiedzialność za groźby śmierci i liczne morderstwa na przedstawicielach władzy.


 


            Ostatnie zabicia przypominają o konieczności osiągnięcia przez rząd i bojowników sił powstańczych porozumienia gwarantującego ochronę dla cywilów mogących ucierpieć z powodu konfliktu.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
4393