Kolumbia: “zaginione” lesbijki – Amnesty International

Kolumbia: “zaginione” lesbijki

W Kolumbii stałym problemem jest działalność ugrupowań paramilitarnych i brak odpowiedzialności. Narasta zjawisko przestępstw motywowanych płcią i seksualną orientacją ofiar. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy odnotowano różne przypadki agresji i „zaginięć” lesbijek.

W Medellin czternastoletnia dziewczyna została na ulicy rozebrana do naga, a na szyi powieszono jej tabliczkę z napisem „Jestem lesbijką”. Dziewczynę zgwałciło trzech uzbrojonych mężczyzn; kilka dni później znaleziono jej ciało. Miała odcięte piersi.

Za pierwszą z opisanych tu zbrodni przypuszczalnie odpowiedzialne jest FARC (Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia – Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii), za drugą – ugrupowanie paramilitarne, związane z siłami zbrojnymi. Wszystkie strony trwającego od czterdziestu lat konfliktu w Kolumbii – siły bezpieczeństwa, popierane przez armię ugrupowania paramilitarne, grupy zbrojne – wykorzystują stereotypy dotyczące płci i są odpowiedzialne za przestępstwa na tle seksualnym. Ugrupowania paramilitarne i FARC prześladują osoby podejrzane o nosicielstwo wirusa HIV, dopuszczają się przestępstw ze względu na tożsamość płciową lub orientację seksualną ofiar.

Więcej informacji w raporcie AI: „Kolumbia. Okaleczone ciała, ukryte zbrodnie. Przemoc seksualna w kontekście konfliktu zbrojnego” http://kampania.amnesty.org.pl/dokument.php-doc_id=6

Napisz list:


President Alvaro Uribe Velez
Palacio de Narino
Carrera 8 No.7-26
<-xml:namespace prefix = st1 />Bogota, Colombia
Tłumaczenie


Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj dostępu do aborcji w Polsce!

4481