Komentarz w sprawie antyimigranckich “patroli bezpieczeństwa” – Amnesty International

Komentarz w sprawie antyimigranckich “patroli bezpieczeństwa”

Amnesty International jest zaniepokojona informacjami o antyimigranckich "patrolach bezpieczeństwa" na terenie Łodzi i okolicznych gmin, w związku z czym zwróciła się do władz lokalnych o podjęcie niezwłocznych działań w tej sprawie.

W reakcji na informacje o “patrolach bezpieczeństwa”, które miałyby służyć kontrolowaniu bezpieczeństwa obywateli polskich w obawie przed cudzoziemcami, organizowanych przez Obóz Narodowo-Radykalny (ONR) w Łodzi i Grotnikach, gdzie znajduje się ośrodek dla uchodźców, Amnesty International Polska wystosowała pisma. W listach do prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, wójta gminy Zgierz Barbary Kaczmarek i komendanta wojewódzkiego policji w Łodzi insp. Andrzeja Łapińskiego organizacja wezwała do zweryfikowania informacji. Jeśli te działania rzeczywiście mają miejsce, mogą odbywać się z naruszeniem prawa i zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców i należy niezwłocznie podjąć działania.

5 kwietnia br. Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi poinformowała o zatrzymaniu mężczyzn, którzy nawoływali do nienawiści w materiale wideo nagranym w okolicy ośrodka dla uchodźców. Na nagraniu pokazywali między innymi siekiery i inne narzędzia przypominające broń. Wcześniej organizacja ONR informowała na swojej stronie internetowej o prowadzeniu “patroli bezpieczeństwa” w okolicy ośrodka dla uchodźców w Grotnikach. Bez względu na stopień powiązania spraw “patroli bezpieczeństwa” z Łodzi i Grotnik, liczba sygnałów o tym zjawisku wzrasta.

W odpowiedzi Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi zapewnił, że zwiększona została liczba patroli w okolicy ośrodka dla uchodźców i że sytuacja jest monitorowana. Nie uzyskaliśmy w tym momencie odpowiedzi od dwóch pozostałych adresatów, u których interweniowaliśmy.

Wobec mających miejsce już wcześniej rasistowskich przestępstw z nienawiści w Łodzi, szczególnie wobec obcokrajowców, szybka reakcja na tego typu informacje jest niezbędna. Przestępstwa z nienawiści, zarówno te z użyciem przemocy, jak i nawoływanie do nienawiści i przemocy, budują atmosferę strachu i mają długofalowy wpływ na osoby należące do grup mniejszościowych. Ich ściganie i zapobieganie im jest ważnym zadaniem władz.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj równych szans dla wszystkich uczniów i uczennic w Polsce!

5898