Koniec wymówek: w sprawie tajnych więzień CIA Parlament Europejski wyznaczył ścieżkę dla całej UE

Z zadowoleniem przyjmujemy wynik wczorajszego głosowania w Parlamencie Europejskim w Strasburgu nad rezolucją, która wzywa do ujawnienia prawdy i rozliczenia udziału krajów UE w programie uprowadzeń i tajnych więzień CIA.

– Cieszymy się, że Parlament Europejski utrzymuje spójne i silne stanowisko w tej kluczowej dla praw człowieka sprawie – powiedziała Draginja Nadaždin, Dyrektorka Amnesty International Polska. – Pytanie tylko, czy położy to kres wymówkom i bezczynności Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej?

Od zeszłorocznego głosowania nad rezolucją dokumentującą udział państw UE w torturach i wymuszonych zaginięciach, prowadzonych przez CIA w Europie, żadna z rekomendacji nie została zrealizowana. Jest to tym bardziej uderzające, że Litwa – sprawująca obecnie Prezydencję Rady UE – wciąż nie zastosowała się do żądań ponownego otwarcia śledztwa w sprawie „czarnych dziur” CIA na swoim terytorium.

Nawet teraz pojawiają się informacje o kolejnych ofiarach i piętrzą się dowody na udział krajów UE w nielegalnych transferach, torturach i bezprawnym zatrzymywaniu osób. Mamy nadzieję, że zgodnie z przyjętą dziś uchwałą, Parlament Europejski będzie kontynuował pracę w tej sprawie – również podczas kolejnych kadencji.  Aktualne dyskusje na temat wzmocnienia praw człowieka i rządów prawa w Europie nie mogą ignorować tak ważnej kwestii.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uratuj Ammara przed wyrokiem śmierci!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Poznaj aktywistów i aktywistki grup lokalnych Amnesty International – Dominika Faber

Powiązany temat

Turcja: Nielegalne deportacje Syryjczyków do tzw. „bezpiecznej strefy”

1714