Konieczne śledztwo w sprawie gwałtu w Libii – Amnesty International

Konieczne śledztwo w sprawie gwałtu w Libii

Władze Libii muszą przeprowadzić dokładne śledztwo w sprawie kobiety, która twierdzi, że została zgwałcona przez siły lojalne wobec pułkownika Muammara al-Kaddafiego.

– Zarzuty Iman al-Obeidi przyprawiają o ból brzucha. Władze Libii muszą natychmiast rozpocząć niezależne i kompleksowe śledztwo, a jeśli zarzuty się potwierdzą, postawić osoby odpowiedzialne przed wymiarem sprawiedliwości – powiedział Malcolm Smart, Dyrektor Amnesty International ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

– Cała sytuacja jest niezwykle niepokojąca. Iman al-Obeidi została siłą odciągnięta przez siły bezpieczeństwa od dziennikarzy, z którymi chciała rozmawiać. Władze muszą powiedzieć, gdzie ona obecnie przebywa i zagwarantować jej bezpieczeństwo oraz odpowiednie warunki. Jeśli została aresztowana, natychmiast powinna zostać zwolniona.

– Władze Libii mają długą historię uciszania osób, które mają odwagę sprzeciwiać się łamaniu praw człowieka. Jeszcze bardziej martwi nas to, że wcale temu nie zaprzeczają, stosując metodę twardej ręki nawet w obecności międzynarodowych mediów.

Iman al-Obeidi została zatrzymana w sobotę po tym, jak weszła do hotelu Tripolo, gdzie zebrali się dziennikarze z międzynarodowych mediów i powiedziała, że została zgwałcona.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj dostępu do aborcji w Polsce!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Maroko/Hiszpania: Przeciągające się i niedostateczne postępowania po śmiertelnych wydarzeniach na granicy w Melilli pachną tzw. tuszowaniem sprawy – nowy raport Amnesty International

Powiązany temat

Katar: na miesiąc przed mundialem pracownicy-migranci wciąż są wyzyskiwani, ujawnia raport Amnesty International

Powiązany temat

Iran: Co najmniej 23 dzieci bezkarnie zabitych podczas brutalnego tłumienia młodzieżowych protestów

2407