Konieczne jest dochodzenie w sprawie masowego grobu odkrytego w Syrii – Amnesty International

Konieczne jest dochodzenie w sprawie masowego grobu odkrytego w Syrii

Syryjskie władze muszą bezzwłocznie przeprowadzić bezstronne śledztwo w sprawie doniesień o kilku lub kilkudziesięciu ciałach odkrytych w pobliżu miasta Deraa, ogłosiła dziś Amnesty International.

Źródła Amnesty International poinformowały, że mieszkańcy przedmieść Deraa (południe Syrii) znaleźli wczoraj płytki, nieoznakowany grób z ciałami przynajmniej pięciu osób. Podejrzewa się, że są to ‘Abd al-Razaq Abazaid i jego czterech synów, Samer, Samir, Suliman i Mohamed Abazaid. Zarówno okoliczności śmierci, jak i całkowita liczba odkrytych zwłok pozostają nieznane, mówi się nawet, że znaleziono ponad 20 ciał.

– Jeżeli doniesienia o masowym grobie potwierdzą się, będzie to oznaczać pogardę dla człowieczeństwa – powiedział Malcolm Smart, dyrektor Departamentu ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej Amnesty International.

– Syryjskie władze muszą natychmiast przeprowadzić niezależne i bezstronne dochodzenie w sprawie tych doniesień, jak również zbadać inne przypadki śmierci podczas ostatnich demonstracji osób popierających reformy.

– Każdy, kto okaże się odpowiedzialny za [tego rodzaju] zabójstwa, tortury oraz inne pogwałcenia praw człowieka, musi stanąć przed sądem i być osądzony w uczciwym procesie.

Amnesty International stworzyła listę, na której znajdują się nazwiska 622 osób zabitych przez syryjskie siły bezpieczeństwa w całym kraju od momentu wybuchu protestów w połowie marca tego roku.
Deraa, to główny punkt demonstracji, jest jednym z wielu miast, które w ostatnim czasie znalazły się pod kontrolą wojska.

Według informacji przekazanej Amnesty International przez lokalnego aktywistę, w ostatnią niedzielę siły bezpieczeństwa złagodziły godzinę policyjną, pozwalając mieszkańcom poruszać się po mieście codziennie od godziny ósmej rano do piątej po południu.

W poniedziałek, mieszkańcy Deraa poinformowali siły bezpieczeństwa o przypadkowo odkrytych ciałach za cmentarzem miejskim. Zostały one pogrzebane w dole i przykryte piachem i słomą.

Naoczni świadkowie zeznali, że oficerowie sił bezpieczeństwa byli obecni podczas próby identyfikacji zwłok.
Okoliczności śmierci tych osób nie są jasne, ale jeden z lokalnych aktywistów powiedział Amnesty International, że najprawdopodobniej odnalezione osoby zostały zastrzelone przez syryjskie siły bezpieczeństwa, podczas gdy usiłowały uciec z miasta.

– Jeżeli te osoby nie były uzbrojone i zostały zastrzelone przez siły bezpieczeństwa podczas ucieczki, to oznacza że wykonano na nich egzekucję – twierdzi Malcolm Smart.

– Syryjskie władze powinny zaprosić ekspertów ONZ, aby ci przeprowadzili lub pomogli przeprowadzić dochodzenia w sprawie setek zabójstw i innych poważnych naruszeń praw człowieka, które miały miejsce w ostatnich tygodniach w Syrii.

Władze Syrii zaprzeczyły aby masowy grób w pobliżu Deraa w ogóle istniał. Ponadto podkreślają, że ostatnie protesty są organizowane przez -uzbrojone grupy terrorystyczne – które usiłują obalić rząd.
Amnesty International wezwała Radę Bezpieczeństwa ONZ aby sprawą protestów w Syrii zajął się Międzynarodowy Trybunał Karny.

Tłumaczyła Janina Wollny

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uratujmy rosyjską artystkę uwięzioną za antywojenny protest

Powiązane tematy

Powiązany temat

Rosja: Ponad 1300 demonstrantów zatrzymanych po ogłoszeniu poboru wojskowego

Powiązany temat

Iran: Społeczność międzynarodowa musi pilnie podjąć odpowiednie kroki w obliczu brutalnego tłumienia demonstracji po śmierci Mahsy Amini

Powiązany temat

Ukraina: Masowe groby w Izium to makabryczne świadectwo rosyjskiej agresji

2349