Korea Północna: Śmierć Kim Dzong-Ila możliwością zmiany sytuacji praw człowieka – Amnesty International

Korea Północna: Śmierć Kim Dzong-Ila możliwością zmiany sytuacji praw człowieka

Śmierć przywódcy Korei Północnej Kim Dzong-Ila i prawdopodobne przejęcie władzy przez jego syna, Kim Dzong-Una, oznacza istotną możliwość poprawy katastrofalnej sytuacji praw człowieka w tym kraju, powiedziała Amnesty International.

-Kim Dzong-Il, tak jak jego ojciec, pozostawił miliony Koreańczyków pogrążonych w ubóstwie, bez dostępu do odpowiedniego pożywienia i opieki zdrowotnej oraz setki tysięcy ludzi więzionych w brutalnych obozach pracy,- powiedział Sam Zarifi, Dyrektor Amnesty International ds. Azji i Pacyfiku.

-Mamy nadzieje, że nowy rząd nie będzie kontynuował tej przerażającej polityki.-

Jednakże, najnowsze informacje Amnesty International wskazują na to, że rząd Korei Północnej, prawdopodobnie już przeprowadził czystkę wśród setek urzędników uznanych za zagrożenie dla sukcesji Kim Dzong-Una, przeprowadzając egzekucje, bądź wtrącając ich do więzienia.

-Nasze informacje z ostatnich kilku lat wskazują na to, że Kim Dzong-Un i jego sprzymierzeńcy będą starali się skonsolidować władzę poprzez nasilenie represji i zwalczanie wszelkich przejawów buntu,- powiedział Sam Zarifi.

W miesiącach, które nastąpiły bezpośrednio po przejęciu władzy w Korei Północnej przez Kim Dzong-Ila po śmierci jego ojca Kim Ir-Sena w 1994 roku, dziesiątki tysięcy osób, postrzeganych jako potencjalne zagrożenie, wraz z rodzinami, zostało zesłanych do politycznych obozów pracy. Przeciwnicy polityczni zostali straceni w tajemnicy, w wyniku procesów pokazowych lub w ogóle bez procesu.

Amnesty International od lat dokumentuje niekończące się nadużycia praw człowieka w Korei Północnej.

Wolność słowa i zrzeszania się praktycznie nie istnieje. Setki tysięcy osób, uważanych za przeciwników państwa, są przetrzymywane w obozach pracy, takich jak Yodok, gdzie wtrąca się członków rodziny do trzeciego pokolenia. Więźniowie są zmuszani to ciężkiej pracy po 12 godzin dziennie.

Ponad jedna trzecia populacji cierpi w wyniku niedoboru żywności, a system opieki zdrowotnej jest w stanie krytycznym. Amnesty International otrzymuje informacje o ludziach, którzy starają się przeżyć odżywiając się trawą i korą, używaniu niesterylizowanych igieł i poważnych operacjach przeprowadzanych bez znieczulenia.

-Władze mówią o Korei Północnej, będącej -silnym i dostatnim narodem-. Aby to udowodnić, nowy przywódca musi zacząć przestrzegać praw człowieka i zaprzestać represji, które charakteryzowały erę Kim Dzong-Ila,- powiedział Sam Zarifi.

Amnesty International ponawia swój apel do władz Korei Północnej, jak również międzynarodowych donorów, aby zapewnili, że żywność będzie dystrybuowana do najbardziej potrzebujących w Korei Północnej.

-Mieszkańcy Korei Północnej nie mogą jeszcze bardziej cierpieć w wyniku niepewnej sytuacji politycznej,- powiedział Sam Zarifi.

Od połowy lat 90-tych prawie milion osób zmarło w Korei Północnej w wyniku głodu. Miliony, w szczególności dzieci i osoby starsze, cierpią w wyniku chronicznego niedożywienia. Ta sytuacja jest w głównej mierze skutkiem błędnej polityki prowadzonej pod przywództwem Kim Ir-Sena i później Kim Dzong-Ila.

/Koniec

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądamy natychmiastowego zakończenia ataków na ludność cywilną Ukrainy!

2168