Korea Północna: dwie amerykańskie dziennikarki skazane – Amnesty International

Korea Północna: dwie amerykańskie dziennikarki skazane

Dziennikarki zostały oskarżone przez Centralny Sąd w Phenianie (Pyongyang) o -poważne przestępstwo- przeciwko narodowi koreańskiemu. Odwołanie się od wyroku sądu na razie wydaje się niemożliwe.

Laura Ling i Euna Lee, zatrudnione przez Current TV z siedzibą w San Francisco, zostały aresztowane przez słuzby północnokoreańskie 17 marca, niedaleko granicznej rzeki Tumen, oddzielającej Chiny i Koreę Północną. Do tej pory nie jest jasne, czy kobiety przekroczyły granicę i weszły na terytorium Korei Północnej, czy zostały aresztowane na terytorium Chin. Przygotowywany przez nie program miał dotyczyć przypadków łamiania praw człowieka w stosunku do kobiet północnokoreańskich.

Dziennikarki były przetrzymywane osobno, zamknięte w -państwowym pensjonacie- niedaleko Phenianu (Pyongyang). Od momentu aresztowania mają ograniczony dostęp do wsparcia ze strony konsulatu oraz bardzo ograniczony kontat z rodzinami. 

-Dziennikarki stały się przedmiotem błędów i mankamentów północnokoreańskiego systemu sprawiedliwości: braku dostępu do prawnika, braku należytego procesu, braku przejrzystości,- powiedziała Draginja Nadażdin, Dyrektorka Amnesty International w Polsce. -Sądownictwo i system karny w Korei Północnej są bardziej instrumentem zastraszenia niż sprawiedliwości.-

-Wydaje się, że rząd Korei Północnej traktuje dziennikarki jak pionki w niebezpiecznej grze eskalacji napięcia ze wspólnotą międzynarodową. Wyrok był bardziej surowy, niż się tego spodziewali liczni obserwatorzy i zupełnie nie współmierny do zarzutów przedstwionych przciwko nim przez Phenian (Pyongyang).-

W opublikowanym niedawno Raporcie Rocznym Amnesty International czytamy, że więźniowie w Korei Północnej są zmuszeni do bardzo ciężkiej fizycznej pracy, np. W kamieniołomach, po 10 godzin lub więcej dziennie, bez żadnego dnia odpoczynku. Straże biją więźniów pod byle pretekstem, oskarżając ich o kłamstwo, o zbyt powolną pracę czy nieznajomość słów patrotyczncyh piosenek. Do wymierzanych kar należą między innymi przymusowe ćwiczenia, siedzenie bez ruchu w jednej pozycji przez długi okres czasu lub bardzo upokarzającą publiczną samokrytykę. 

Więźniowie bardzo często chorują lub umierają z powodu kombinacji przymusowej ciężkiej pracy, niedostatecznego wyżywienia, bicia, braku opieki medycznej I niehigienicznych warunków życia.

/Koniec

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3065